چرا تندخوانی؟

بهتر است بدانیم تندخوانی فقط سریع خواندن نیست بلکه تندخوانی یعنی درک بیشتری از اطلاعات داشته باشیم و برای مدت طولانی آنها را به حافظه بسپاریم. اگر توانایی درک مطلب افزایش یابد سرعت مطالعه کردن هم بالا میرود در نتیجه درهای موفقیت به روی فرد باز شده و خیلی زود به اهدافش دست پیدا میکند.دوره تندخوانی

در این مقاله قصد داریم مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم و به پاسخ این سوال برسیم که، چرا تندخوانی؟

1-اهمیت تندخوانی

2- دلایل مهم یادگیری تندخوانی

3- عوامل موثر افزایش سرعت در تندخوانی

4- مزایای آموختن تندخوانی

5- معرفی چند کتاب کاربردی جهت آموزش تندخوانی

چرا تندخوانی؟

اهمیت تندخوانی

اهمیت تندخوانی

افراد بسیاری هستند که تمایل دارند کتاب بخوانند اما بخاطر کمبود وقت خواندن کتاب را به تعویق میاندازند زیرا فکر میکنند زمان بسیاری را برای مطالعه یک کتاب باید صرف کنند. اگر مهارت تندخوانی را بیاموزند باعث افزایش تمرکز و جلوگیری از حواسپرتی آنها نیز میشود و با تقویت کردن حافظه و بالا بردن درک افراد از مطالب مختلف انگیزه آنها را برای مطالعه کتابهای بیشتری بالا میبرد.

دلایل مهم یادگیری تندخوانی

دلایل مهم یادگیری تندخوانی

بسیاری از افراد بر این باورند که تندخوانی یعنی گذشتن سریع از مطالب وعدم تمرکز بر روی مطلب. به همین خاطر همیشه این سوال را در ذهن خود دارند که چرا تندخوانی؟ از مهمترین دلایل و انگیزههای یادگیری تندخوانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: تندخوانی برای امتحان

1-کتاب خواندن بیشتر

امروزه  وجود شبکههای مجازی باعث شده است افراد خیلی سطحی مطالعه کنند و عمیق فکر نکنند. اگر مهارت تندخوانی را بیاموزند باعث میشود در مدت زمان کوتاهی کتابهای زیادی را مطالعه کنند و علاوه بر درک بهتر و تمرکز بیشتر بر روی مطالب، سطح دانش خود را نیز افزایش دهند.چرا تندخوانی؟

2- چند برابر شدن لذت مطالعه

گاهی اوقات خواندن یک کتاب پرحجم حوصله افراد را سر میبرد و پس از مدتی از ادامه خواندن منصرف میشوند. با یادگیری مهارت تندخوانی مطالعه کردن مانند یک تفریح در زندگی جای خود را باز خواهد کرد و باعث رشد و پیشرفت خواهد شد.چرا تندخوانی؟

3- بالارفتن قدرت ذهن و حافظه

مهارت تندخوانی باعث میشود ذهن افراد دچار فراموشی نشود و با تقویت کردن حافظه مطالب برای مدت زمان بیشتری در آنجا باقی میماند. یادگیری تکنیکهای تندخوانی از آلزایمر نیز جلوگیری میکند.

4- افزایش اعتماد به نفس

آموختن مهارتهای مختلف در زندگی، بالا رفتن سطح اطلاعات و دانش، درک بهتر مسائل و تمرکز بیشتر بر روی فعالیت های خود عواملی هستند که باعث افزایش اعتماد به نفس در انسانها  میشوند.چرا تندخوانی؟

5- تفکر عمیقتر

مطالعه کردن یک تمرین ذهنی است که باعث بهبود عملکرد مغز میشود. زمانی که شما مطلبی را میخوانید مغز برای دسته بندی کردن اطلاعات و نظم دادن به آنها وارد عمل میشود. هر چه سرعت مطالعه بیشتر باشد عملکرد مغز نیز سریعتر انجام میشود.

6- افزایش انگیزه برای مطالعه بیشتر

عملکرد مغز انسان به این صورت است که وقتی کاری را با موفقیت به پایان میرساند مغز برای انجام مجدد آن آمادگی بیشتری پیدا میکند. زمانی که شما مطالعه چند کتاب را به پایان برسانید مغز انگیزه بیشتری برای مطالعه کتابهای دیگر دارد. ویژگی های تندخوانی

عوامل موثر افزایش سرعت در تندخوانی

عوامل موثر افزایش سرعت در تندخوانی

1-موضوع متن

در تندخوانی موضوع مورد مطالعه بسیار مهم است زیرا تمرکز شما در خواندن یک رمان با یک مطلب علمی متفاوت است. اگر متن مورد مطالعه از کتابهای داستان یا مجلات ساده انتخاب شده باشد سرعت شما در مطالعه افزایش مییابدچرا تندخوانی؟

2- آشنایی قبلی با مفاهیم

در مطالعه کتاب اگر فرد از قبل اطلاعاتی درباره موضوع کتاب داشته باشد به راحتی میتواند کلمات تخصصی آن را درک کند و سرعت مطالعه را افزایش دهد.

3- میزان تمرین در آموختن مهارت

در آموختن مهارتها هر اندازه که زمان برای تمرین و تمرکز بر روی موضوع صرف کنید قطعا به نتایج بهتر با بازدهی بالاتری دست پیدا میکنید. مهارت تندخوانی مستلزم تمرین و ممارست بسیاری است. بنیانگذار تندخوانی کیست؟

مزایای آموختن تندخوانی

مزایای آموختن تندخوانی

در پاسخ به این سوال که چرا تندخوانی؟ بهتر است بگوییم تندخوانی یک مهارت است برای مطالعه بیشتر و یادگیری بهتر. برخی از مزایای آموختن این مهارت عبارتند از:

  • افزایش سرعت در مطالعه
  • بالا رفتن درک مطالب
  • افزایش تمرکز و تقویت حافظه
  • بالا رفتن سطح اطلاعات در زمان کم
  • استفاده بیشتر از زمان
  • افزایش انگیزه برای مطالعه
  • تاثیر تندخوانی در کنکور

معرفی چند کتاب کاربردی جهت آموزش تندخوانی

1-کتاب قدرت تندخوانی اثر تونی بوزان

2- راهنمای کامل تندخوانی اثر ناتان آرمسترانگ

3- برنامه 7 روزه یادگیری تندخوانی اثر باروش اویلین وود

کلام آخر

تندخوانی یک مهارت ضروری برای گسترش سطح دانش فردی و جمعی است و به افراد کمک میکند در این دنیای سرعت و تکنولوژی از زمان خود به بهترین نحو و با کیفیت بالا در رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

چرا تندخوانی؟

تندخوانی پزشکی

b2n

yun

rizy

Why speed reading