مهارت تندخوانی

 

اخطار تا زمانی که که این مقاله رایگان را نخوانده اید از دوره های تندخوانی استفاده نکنید!

تندخوانی یکی از مهارت های توسعه فردی است که تمامی افراد در تمامی سنین به آن نیاز دارند. تندخوانی به ما کمک می کند علاوه بر اینکه سرعت مطالعه ما افزایش پیدا کند، درک مطلب ما نیز به همان اندازه افزایش پیدا کند.

داشتن این تکنیک برای کسانی که نویسنده هستند، کنکوری، کار های ترجمه انجام می دهند یا بیشتر کسانی که برای شغل خودشان باید، مطالعه کنند، نیاز به سرعت بالا و ذخیره زمان دارند.

امروزه جهان بر اساس سرعت است و همه چیز با سرعت بالا در حال پیش رفتن است. برای اینکه ما از زندگی دور نمانیم باید از روش های نوین امروزی استفاده کنیم.

تندخوانی یکی از روش هایی است که باعث می شود شما با درک مطالب بالا و سرعت زیاد، کتاب های خودتان را مطالعه کنید. مهارت تندخوانی برای تمامی افراد لازم و ضروری است. مهارت تندخوانی بیشتر از همه برای دانش آموزان لازم و ضروری است. در این مقاله همراه ما باشید تا با فواید  و مهارت های تندخوانی آشنا شویم.

تونی بوزان یکی از پژو هشگران در حوزه تندخوانی و مهارت های تقویت ذهن است. مهم ترین عاملی که در زندگی ما وجود دارد، کسب دانش است، کسب دانش نیازمند به مطالعه کردن کتاب های مختلف است. شما در هر لحظه از زندگی خودتان باید مطالعه داشته باشید و در مسیر رشد قرار بگیرید.

نرسیدن به موفقیت های تحصیلی و جایگاه و رشته ای که دوستش داریم،  باعث افسردگی و بی ارزشی می شود. همه افراد جامعه برای  رسیدن به موفقیت، نیاز به انگیزه دارند.

یکی از دلایلی که باعث می شود ما به موفقیت دلخواه خودمان نرسیم، عدم توانایی ما در مطالعه است.

بیشتر بخوانید : آیا می دانستید کتاب تندخوانی تونی بازان یکی از کتاب های لازم برای یادگیری مهارت های مطالعه و یادگیری است.

مهارت تندخوانی

مزایای تندخوانی

 

مزایای تندخوانی

 1. ذخیره زمان
 2. افزایش تمرکز
 3. ایجاد علاقه به مطالعه
 4. بالا بردن سطح سواد و فرهنگ اجتماعی
 5. درمان افسردگی
 6. مدیریت دانش در عصر اطلاعات
 7. بالا بردن درک مطلب
 8. افزایش نظم و انضباط
 9. ترک عادت های بد مطالعاتی
 10. بهبود مهارت های نوشتاری

 

مهارت تندخوانی

با کمک روش  تندخوانی کنکور می توانید به راحتی  عبارت هایی که که از لحاظ مفهومی شبیه یکدیگر هستند رو می توانید به سرعت تشخیص دهید و سرعت مطالعه خودتان را بالا ببرید.

مزایای اصلی تندخوانی

شما با یادگیری مهارت تندخوانی می توانید یک کتاب را در کمترین زمان ممکن بخوانید و  زمانی را نیز به مرور همان مطالب اختصاص دهید. زمانی که شما با مهارت تندخوانی آشنا نباشید، نمی توانید مطالعه موثری داشته باشید و مجبور می شوید زمان زیادی را صرف مطالعه کردن انجام دهید و در همه حال خسته می شوید.

  وقتی تندخوانی را به طور کامل و اصولی یاد نگرفته باشید، بعد از مدتی از کتاب خواندن خسته می شوید.

یکی از مزایای اصلی تندخوانی،  افزایش تمرکز شما می باشد. وقتی شما با سرعت بسیار کم در حال مطالعه کردن کتابی هستید، فکر و توجه شما به راحتی پرت چیز های دیگر می شود و بدست آوردن دوباره این تمرکز کاری سخت و دشوار است. مهارت تندخوانی به کمک شما می شاید و تمرکز شما تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند. افزایش تمرکز  باعث می شود شما درک مطالب بسیار بالایی داشته باشید و مطالب را بهتر بفهمید.

 مهارت تندخوانی باعث  تقویت حافظه شما می شود. ذهن ما توان پردازش تعداد بسیار زیادی از کلمات را دارد. با مهارت تندخوانی می توانیم مقدار بسیاری زیادی از اطلاعات را در دقیقه وارد مغز خودمان کنیم. مهارت تندخوانی علاوه بر اینکه به ما کمک می کند تا تندخوان شویم و در ک مطالب بالایی داشته باشیم، یک سری نکات کاربردی در این دوره به ما  آموزش داده می شود که قادر خواهیم بود اطلاعات زیادی را دسته بندی کنیم و با کیفیت بسیار بالایی به ذهن خودمان بسپاریم.افزایش تمرکز

مهارت تندخوانی

تندخوانی و موفقیت در کنکور

 

تندخوانی و موفقیت در کنکور

کنکوری ها بدلیل زمان کم و حجم منایع درسی زیاد، به مهارت تندخوانی نیازمند هستند. مهارت تندخوانی یکی از بهترین مهارت هایی است که  تمامی کنکوری ها به آن احتیاج دارند، شما با استفاده از تندخوانی می توانید درس های خودتان را در مدت زمان کم و  با درک مطلب بالا بخوانید و در تندخوانی تکنیک ها و تمرین هایی وجود دارد که به ما کمک می کند حجم بالایی از مطالب را دسته بندی کنیم. برای مثال تکنیک نقشه ذهنی ( Maind Map)  یکی از روش هایی است که ما می توانیم اطلاعات را دسته بندی کنیم و موقع مرور  به راحتترین شکل ممکن مرور داشته باشیم.

در اوایل یادگیری مهارت تندخوانی، استفاده از این مهارت برای ما بسیار دشوار است، ولی با انجام تمرینات تندخوانی مسیر عصبی اسن روش شکل می گیرد و ما به یک فرد تندخوان تبدیل می شویم. زمانی که ما سریعتر می خوانیم، اتفاقات شگفت انگیزی برای ما اتفاق می افتد.

در کنکور چیزی که حائز اهمیت است، مرور و تست زنی می باشد. یعنی اگر شما تمامی مطالب درسی را مرور کرده باشید ولی  تست زنی و مرور نداشته باشید، نمی توانید نتیجه دلخواه خودتان را از کنکور سراری داشته باشید. پس شما با یادگیری مهارت تندخوانی، در کمترین زمان ممکن، تمامی دروس خودتان را مطالعه می کنید و بعد از آن می توانید مشغول مرور و تست زنی شوید.

تندخوانی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که کنکوری ها به آن احتیاج دارند. خودتان را تصور کنید که بعد از کنکور سراسری و علام نتایج کنکور، بهترین رتبه را کسب کرده اید. اهمیت تندخوانی

چرا اغلب افراد کندخوان هستند؟

 

چرا اغلب افراد کندخوان هستند؟

اغلب ما، کتاب های بسیار زیادی داریم که در گوشه ای از  کتابخانه های  و اتاقمان در حال خاک خوردن هستند، اما هیچکدام از ما حوصله کتاب خوندن را نداریم. با مهارت تندخوانی شما می توانید سرعت مطالعه خودتان را تا حد زیادی افزایش دهید. در این مقاله چند مورد از تکنیک های مهم تندخوانی را برای شما آورده ایم که باعث می شود شما  از یک فرد کند خوان به یک فرد تندخوان تبدیل شوید.

در ادامه این مقاله، ما برایتان تکنیک های مختلفی آورده ایم تا  شما به یک فرد تندخوان تبدیل شوید.

تمرکز در هنگام مطالعه یکی از موضوعاعت اساسی و مهمی است که تمامی افراد به آن نیازمند هستند، تمامی افراد به توصیه می کنند که حواست باید جمع باشد و تمرکز بالایی داشته باشید. ولی فکر کردن و پرت شدن حواس هنگام مطالعه، یک امر طبیعی است که برای تمامی ما اتفاق می افتد.

خواص تندخوانی

همه این توصیه را به ما می کنند که درس خواندن خوب است، و باید درس بخوانی، ولی هیچکس به ما نمی کوید که باید چگونه درس بخوانیم. خیلی از افراد دوست دارند هنگام مطالعه و درس خواندن حواسشان پرت نشود و تمامی توجه آن ها روی مطالعه کردن باشد ولی با روش های افزایش تمرکز و تقویت حافظه آشنا نیستیم.

اکثر افراد درس های خودشان را مطالعه کردند ولی برای امتحان هیچگونه نتیجه ای نگرفتند یا هیچکدام از چیز هایی که یاد گرفته اند را به فراموشی سپرده اند. اینکه ما مطالعه داشته ایم ولی هیچگونه نتیجه ای نگرفته ایم، تقصیر خودمان نیست، به این دلیل است که با روش های صحیح مطالعاتی آشنا نبوده ایم.

دلایل کندخوانی

 

دلایل کندخوانی

 • توقف چشم در آموزش تندخوانی

یکی از دلایلی که باعث می شود شما یک فرد تندخوان باشید، این است که شما در هنگام مطالعه کردن، یک توقف کوتاهی بین جملات و کلمات دارید.  این توقف های کوتاه باعث از بین رفتن  زمان زیادی از شما می شود و تمرکز شما بطور کلی از بین می رود.

شما باید تمرین کنید که به جای کلمه به کلمه خواندن، چند کلمه را با یکدیگر بخوانید  تا سرعت مطالعه شما تا حد زیادی بالا برود. فرض کنید یک صفحه از کتاب  دارای 30  سطر و هر سطر دارای 15 کلمه است. برای مثال شما قبل از یادگیری مهارت تندخوانی،  برای یک سطر 10 بار توقف داشته اید، این توقف ممکن است 20 دقیقه طول بکشد  و زمان زیادی را از شما بگیرد.

حالا خودتان در نظر داشته باشید که برای  یک کتابی که در حد 300 صفحه است، چه مقدار زما نیاز دارید؟

توقف چشم علاوه بر اینکه باعث می شود وقت شما تلف شود، باعث عدم تمرکز و خواب آلودگی می شود. بنابراین شما می توانید با انجام  تمرینات و تکنیک های  ساده و کاربردی تندخوانی، به یک فرد تندخوان تبدیل شوید.

تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

 • محدودیت حوزه دید

چشم ما قابلیت دیدن کلمات زیادی را  در یک زمان دارد. ولی هیچکدام از ما هنگام مطالعه کردن نمی توانیم چند کلمه را به طور همزمان ببینیم. حوزه دید ما هنگام مطالعه کردن و دیدن متفاوت است. با تمریناتی که در دوره تندخوانی ارائه می شود، حوزه دید  شما افزایش پیدا می کند و بجای دیدن یک کلمه در هنگام مطالعه کردن، می توانید چند کلمه را مطالعه کنید. این کار باعث تمرکز بیشتری در هنگام مطالعه کردن می شود.

 • برگشت چشم

یکی از مشکلاتی بیشتر دانش آموزان کنکوری و دانشجویان دارند، این است که به عقب بر می گردند و از  اینکه مطلبی را یادگرفته اند و خوانده اند، شک دارند.

این اتفاق بصورت ناخود آگاه اتفاق می افتد و  و چشم ما به چند کلمه قبل تر توجه دارد و مطالبی که خوانده شده است را دوباره مطالعه می کند. هر برگشت به عقب ممکن است 10 الی 30 ثانیه طول بکشد و برای یک کتابی که 300 صفحه دارد، زمان زیادی را از ما می گیرد. تندخوانی کتاب

مهارت تندخوانی

چگونه تندخوان شویم؟

 

چگونه تندخوان شویم؟

تندخوانی با  مهارت های اصولی و تکنیکی بدست می آید. با انجام تمرینات تندخوانی می توانید حوزه دید خودتان را افزایش بدهید و در زمان مطالعه خودتان صرفه جویی داشته باشید. تندخوانی باعث می شود درک شما از  از آن مطلبی که می خوانید بالاتر برود و تمرکز شما تا حد بسیار زیادای افزایش پیدا کند. قبل و بعد از شرکت کردن در مقاله تندخوانی، سرعت مطالعه شما بالاتر می رود و خودتان متوجه این تغییر بزرگ خواهید شد.

برای کتاب هایی که مطالب آن ساده تر است، سرعت مطالعه شما بسیار بالاتر از کتاب هایی است که دارای نکات فراوان هستند.

 

 

 10 باور غلطی که درباره تندخوانی و مطالعه

 • وقت مطالعه ندارم
 • برای درک بهتر باید مطالعه بصورت کلمه به کلمه باشد
 • نمی توانم تمرکز کافی روی مطالعه داشته باشم
 • مطالعه کردن کار سختی است
 • برای خواندن کتاب های غیر درسی وقت ندارم
 • تندخوانی یعنی تند تند خواندن
 • مطالب خوانده شده به سرعت فراموش می شوند
 • تندخوانی مهارتی بی نتیجه و بی تاثیر است
 • با گذاشتن زمان زیاد روی مطالعهف بهتر یاد می گیریم
 • همه افراد سرعت یکسانی برای مطالعه ندارند

مهارت تندخوانی

چگونه تندخوان شویم؟

و حالا وقت آن است که با تکینیک های تندخوانی و بهترین دوره تندخوانی آشنا شوید!

در ادامه مقاله 6 راهکار  را برای خلاص شدن از کند خوانی به شما می گوییم، با ما همراه باشید!

 • افزایش حوزه دید

 

افزایش حوزه دید

چشم ما قابلیت دیدن کلمات زیادی را دارد ولی بدون هیچگونه  تمرین و انجام دادن تکنیکی، نمی توانیم حوزه دید خودمان را افزایش دهیم. حوزه دیدن  ما هنگام دیدن و مطالعه کردن محدود است. با شرکت در دوره تندخوانی و انجام یک سری تمرینات تندخوانی، می توانیم حوزه دید  خودمان را به صورت زیادی افزایش دهیم.

قبل از اینکه به یک فرد تندخوان تبدیل شویم باید  قبل از چیزی می توانید با استفاده از یک سری ابزار های مخصوص می توانیم حوزه دی خودمان را افزایش دهیم.

در دوره تندخوانی تمامی ابزار هایی که برای  افزایش حوزه دید نیاز داریم، به ما معرفی می شود. چشمان ما در هنگام مطالعه کردن، بعد از  هر کلمه، توقف کرده و سپس به سراغ کلمه بعدی می رود.

شما می توانید در یک برگه A3 یک ستاره رسم کنید و هر ضلع آن را شماره گذاری کنید، بعد از شماره گذاری کردن، چشمان خودتان را از نقطه 1 شروع کرده و از روی ضلع ها حرکت کرده و با چشمان خود آن را دنبال کنید و زمانی که به عدد 5 رسیدید، مسیر قبلی را یک دور برگردید.مهارت تندخوانی

تندخوانی برای امتحان

 • با صدای بلند کتاب نخوانید

یکی از عادت هایی که تمامی افراد دارند، بلند خوانی از  زمان کودکی است. بلند خوانی باعث می شود سرعت مطالعه شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. در هنگامی که شما بلند خوانی انجام می دهید، این تکرار کردن کلمات با صدای بلند، باعث می شود بهترین راهکار این است که مطالب را درون ذهن خودتان بخوانید و نه با دهان

ذهن خوانی نیز باعث ایجاد مشکلاتی جدی در شما می شود.

مهارت تندخوانی

بهترین دوره تندخوانی

 

بهترین دوره تندخوانی

 • آیا سرعت کند مطالعه، شما را ناامید ساخته است؟ما راه حل بهتری داریم.
 • میدونستی اگه کتاب مطالعه نکنی، به موفقیت نمی رسی؟
 • آیا از سرعت مطالعه خوتان خسته شده اید؟

در دوره جامع تندخوانی و تقویت حافظه، مدرس نگار شریعت نیا، متخصص مهارت های مطالعه و یادگیری، تمامی تکنیک ها و تمرینات موجود برای افزایش حافظه را به صورت کلی  و کامل آموزش می دهد.

این آموزش ها بگونه ای است که شما بلافاصله بعد از گذاراندن دوره جامع تندخوانی، سرعت و بعهبود مطالعه خودتان را  حس خواهید کرد. تمامی دوره های سایت ما دارای پشتیبانی مادام العمر هستند.

این دوره ضمانت بازگشت وجه دارد. پس شما می توانید بدون هیچگونه ریسکی این دوره را تهیه کنید.

ساعت ها مطالعه کردن و درس خواندن برای قبولی در  امتحانات تنها زمانی  ارزش پیدا می کند که ما بتوانیم مطلب را با درک بالایی بفهمیم و به یاد بیاوریم. هم اکنون یکی از کلید های موفقیت، برای شما می تواند  یادگیری مهارت تندخوانی باشد.

 

اگر دوست دارید سرعت مطالعه خودتان را با درک مطلب بالا افزایش دهید، به شما پیشنهاد می کنم در دوره تندخوانی و تقویت حافظه شرکت کنید.

 

قدرت تندخوانی را دست کم نگیرید!

فواید تندخوانی

 b2n

yun

Speed reading skills