فواید تندخوانی در زندگی تحصیلی وحرفه ای

همان طور که میدانیم ۸۰ درصد موفقیت های ما به کتاب خواندن بستگی دارد پس باید کتاب های بیشتری مطالعه کنیم تا به موفقیت برسیم فواید تندخوانی .

در این مقاله می خواهیم یاد بگیریم تندخوانی چه فایده ایی در درس خوندن دارد.کسانی که تندخوانی را به درستی آموزش ببینند و در زندگی تحصیلی اشان از آن استفاده کنند خیلی سریع تر و بیشتر آن مطلب را در ذهنشان حفظ میکنند.

تندخوانی بر خلاف باور های غلطی که وجود دارد باعث افزایش سرعت درک مطلب می شود فواید تندخوانی .

تصور بسیاری از افراد این است که اگر با سرعت پایین مطالعه کنیم درک مطلب بهتری خواهیم داشت.

با این کار سرعت عملکرد مغز خود را کاهش داده اید و باعث افت یادگیری خود شده اید.

فواید تندخوانی زمانی که با سرعت پایین مطالعه میکنید بر خلاف  علاقه مغزتان پیش رفته اید .

این موضوع باعث میشود احساس خستگی و خواب آلودگی را هنگام مطالعه تجربه کنید.

طبق تحقیقات انجام شده یادگیری افراد تندخوان ۵۵ درصد و کسانی که مطالعه را به روش عادی انجام میدهند ۳۵ درصد است.

تندخوانی روشی برای صرفه جویی در زمان است به طوری که کسانی که این مهارت را یادبگیرند می توانند در مدت زمان کم میزان قابل توجهی مطالعه داشته باشند و مطالبی که مطالعه کرده اند را در ذهن خود تثبیت کنند‌.

افزایش تمرکز در تندخوانی

افزایش تمرکز در تندخوانی

افزایش تمرکز در تندخوانی

احتمالا تجربه این را داشته اید که در زمان مطالعه تمرکز نکرده اید .نداشتن تمرکز حین مطالعه مشکلی است که تمام انسان ها آن را تجربه کرده اند ،فردی که در انجام کار هایش تمرکز نداشته باشد نمیتواند کارهای خود را به درستی و خوب به پایان برساند فواید تندخوانی .

تا به حال به این فکر کرده اید برای داشتن تمرکز بیشتر چه کار هایی می شود انجام داد؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که میشود حین مطالعه تمرکز بیشتر داشت.

برای داشتن تمرکز بیشتر در هنگام مطالعه باید تندخوان شویم،زمانی که مطلبی را با روش تندخوانی مطالعه کنیم تمام تمرکز ما روی همان مطلب است و آن را با سرعت و بهتر یاد میگیریم ،زمانی که مطالعه به روش های معمولی انجام شود مدت زمان بیشتری طول میکشد و باعث میشود هنگام مطالعه تمرکز نداشته و یادگیری عالی نداشته باشیم.

زمانی که با روش های معمولی مطالعه میکنید،به صورت معمولی هر فرد در یک ساعت حدود ۳۰ صفحه را مطالعه میکند‌.و البته کلمات هر صفحه ۳۰۰کلمه است‌.اما افراد تندخوان می توانند در هر دقیقه ۶۰۰تا ۱۰۰۰ کلمه را مطالعه کنند،آن هم بدون اینکه تمرکزشان را از دست بدهند یا یادگیری اشان کم بشود،درنتیجه عملکرد آنها در مطالعه سه برابر افزایش خواهد یافت‌.بازدهی مطالعه افراد تندخوان ۲۰ برابر افرادی است که به طور معمولی مطالعه میکنند فواید تندخوانی .

بیشتر بخوانید : فقط در آمریکا سالانه بیش از ۲ میلیون نفر از تست شخصیت شناسی mbti استفاده می‌کنند.

افزایش علاقه به مطالعه افزایش علاقه به مطالعه

حتما برای شما هم پیش آمده که مطلبی را با علاقه شروع به مطالعه کنید اما بعد مدتی از آن خسته می شوید و کتاب را کنار می گذارید.

یکی از عوامل این خستگی ،کند خوانی و سرعت پایین مطالعه است.

وقتی آهسته مطالعه کنیم حواسمان پرت میشود و چشم های ما خسته میشوند و نسبت به مطالعه بی علاقه میشویم .

ما انسان ها زمانی که روش درست انجام دادن کار ها را ندانیم آن کار برایمان سخت میشود.

برای داشتن یک مطالعه مفید باید بهترین روش برای مطالعه را بلد باشیم،تا به مطالعه علاقه مند شویم.

تعداد کمی از افراد با مفهوم تندخوانی و فواید آن آشنا هستند.

فواید تندخوانی در زندگی

تندخوانی کردن به این معنی نیست که اگه مطلبی را بلد نیستید روی آن فکر نکرده و از آن بگذرید.چون که اساس مطالعه یادگیری است شما تا وقتی مطالعه اتون را در مورد یک مطلب کامل نکردید نباید سراغ مطلب دیگری بروید.با استفاده از تندخوانی مغز و حواستان را بر روی مطلب متمرکز کرده و سریع آن را یاد بگیرید و به مطالعه علاقه مند شوید.

فواید تندخوانی

کند خوان بودن بودن باعث خستگی چشم ها و بی حوصلگی برای ادامه به مطالعه میشود فواید تندخوانی .

وقتی فردی نتواند مطالعه خوبی داشته باشد علاقه ای به آن نخواهد داشت اما اگر مطالعه را به روش تندخوانی انجام دهید این روش حرفه ای باعث افزایش علاقه ما به مطالعه خواهد شد و مغز ما را تقویت میکند.

زمان بیشتر  زمان بیشتر

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه زمان بیشتری برای مطالعه داشته باشیم؟؟

چگونه میتوانیم زمان را مدیریت کنیم که به تمام درس و کار هایمان برسیم،و برای تفریح هم وقت داشته باشیم؟

یکی از بهترین فواید تندخوانی داشتن زمان بیشتر است.فردی که تندخوان باشد به علت سرعت مطالعه بالایش می تواندبرای مطالعه زمان اضافه بیاورد و از آن در یادگیری مهارت های دیگر استفاده کند.

کسانی که تندخوانی را یاد گرفته اند می توانند به خوبی زمان خود را مدیریت کنند و از آن بهره برداری بیشتری داشته باشند.

وقتی بتوانید اصول تندخوانی و تقویت حافظه را یادبگیرید،سرعت و قدرت حافظه تان چندین برابر میشود.دیگر نیازی نیست برای کنکور یا هر آزمون دیگری از کل زندگی تان بزنید و روزانه ۱۰ تا ۱۵ ساعت درس بخوانید.بلکه با روزانه ۴ یا ۵ ساعت مطالعه متمرکز ،نتیجه ای بسیار بهتر از زمانی که ۱۰ تا ۱۵ ساعت مطالعه میکردید به دست بیاوردید.

دوره تندخوانی

اگر از آن دسته افرادی هستید که مشغله های زیادی دارید و زمان آزاد برای مطالعه ندارید،تندخوانی به شما کمک میکند که در مدت زمان کمتر،کتاب های بیشتری را مطالعه کنید و سطح آگاهی خود را افزایش دهید فواید تندخوانی .

تندخوانی عادات بد مطالعه را اصلاح میکندتندخوانی عادات بد مطالعه را اصلاح میکند

آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که با اینکه مطالعه میکنید نتیجه دلخواهتان را نمی گیرید؟؟

چرا با این که فضایی مناسب برای مطالعه انتخاب کرده اید ،بازدهی مناسب را نداشته اید؟

همه ی این مشکلات به خاطر عادت های غلط مطالعاتی است ،که به سادگی اصلاح میشوند فواید تندخوانی .

تندخوانی اشتباهاتی که ممکن است موقع مطالعه اتفاق بیوفتد و باعث شود قدرت یادگیری ما کاهش پیدا کند را اصلاح میکند.

چند مورد از عادت های غلط مطالعاتی

 • برگشت به عقب : هرگز فراموش نکنید که هنگام مطالعه قرار نیست به عقب بازگردید.خیلی از ما عادت داریم بعد از مطالعه چند سطر به عقب برگردیم و نکته ای را بررسی کنیم.این وسواس فایده ای ندارد.در طول مراحل تندخوانی مطالب مرور میشوند وبهتر به خاطر سپرده میشوند.

فواید تندخوانی

 • مطالعه با صدای بلند : اگر فکر میکنید که با بلند خواندن درک مطلب تان بیشتر میشود سخت در اشتباهید.بهتر است هر چه زودتر این عادت را کنار بگذارید.این کار نه تنها باعث کاهش سرعت مطالعه میشود ،شما را خسته میکند و باعث حواس پرتی میشود.

فواید تندخوانی

 • زیر لب خواندن کلمات :  بسیاری از افراد زیر لب مطالعه میکنند . این روش مطالعه که انرژی کمتری نسبت به بلند بلند خواندن  از ما میگیرد،اما معایب آن مثل مطالعه با صدای بلند است. پس بهتر است آن را کنار بگذارید.

 

 • تکرار در ذهن : بیشتر ما در زمان مطالعه به صورت ناخودآگاه کلمات را در ذهن خود تکرار میکنیم.تکرار کلمات در ذهن باعث کاهش سرعت مطالعه میشود.برای مطالعه بهتر کلمات را در ذهن خود تکرار نکنید.زمانی که کلمات را در ذهن خود تکرار کنید باعث میشود سرعت مطالعه شما همان سرعت حرف زدن شما بشود، یعنی میتوانید در هر دقیقه تنها ۲۵۰ کلمه مطالعه کنید.

 

 • خواندن کلمه به کلمه : وقتی متنی را کلمه به کلمه مطالعه میکنید،روی کلمات تمرکز میکنید و به همین دلیل ممکن است مفهوم کلی جمله را درک نکنید.با یادگیری تندخوانی میتوانید کلمات را به صورت گروهی بخوانید و با این اتفاق درک مطلب بهتری خواهید داشت.

خلاصه نویسی در تندخواتی

خلاصه نویسی در تندخواتی

خلاصه نویسی در تندخواتی

در دوره های تندخوانی نحوه صحیح خلاصه نویسی را یاد میگیریم و از مطالعه آنها لذت میبریم. (فواید تندخوانی )

معمولا وقتی مطلبی را می خوانیم و آن را متوجه می شویم در زمان مرور به یک خلاصه نویسی که مجموعه ایی از نکات مهم اما کوتاه باشد  نیاز داریم، با یادگیری تندخوانی میتوانیم مایندمپ (نقشه راه)مطالبی که مطالعه کردیم را بنویسیم و در زمان مرور از آن استفاده کنیم فواید تندخوانی .

حالا نقشه راه یا همان مایندمپ چیست؟

مایندمپ یکی از بهترین روش ها برای خلاصه نویسی است که توسط آقای تونی بوزان در آمریکا ارائه شده . این تکنیک در جهان محبوبیت زیادی دارد کشیدن نقشه ذهنی .

در این روش با زبان حافظه خود آشنا میشوید و یاد میگیرید هر درسی را چجوری خلاصه نویسی کنید،تا در زمان مرور بهتر در ذهنتان بماند فواید تندخوانی .

در زمان کشیدن مایندمپ ؛

 1. ایده اصلی خودتان را در مرکز صفحه بنویسید.
 2. برای ایده خود از تصاویر مربوط به آن استفاده کنید.
 3. از رنگ های مختلف استفاده کنید.
 4. از خطوط مستقیم استفاده نکنید.
 5. مایندمپ خود را شاخه شاخه رسم کنید.
 6. از کلمات کلیدی و مهم استفاده کنید.
 7. فواید تندخوانی

اگر برای خلاصه نویسی از روش مایندمپ استفاده کنید هر دو نیمکره مغز خود را درگیر یادگیری کرده اید و نتیجه ای بسیار فوق العاده خواهید گرفت.

مرور در تندخوانی و تاثیر در زندگی مرور در تندخوانی

حتما شما هم این تجربه را داشته اید که بعد از مطالعه مطالب،بعد از مدتی آن را فراموش کرده اید.

این اتفاق زمانی برای ما سخت تر خواهد بود که آزمون داشته باشیم. تصور کنید شب آزمون است و قصد دارید مطالب را مطالعه کنید.اما زمانی که کتاب را باز کردید، متوجه شدید که مطالب را فراموش کرده اید!

این موضوع به علت آشنا نبودن با منحنی فراموشی است.منحنی فراموشی بر اساس عملکرد حافظه ما ترسیم شده.این منحنی به ما می گوید برای مطالعه و یادگیری بهتر مطالب هر چند وقت یک بار باید آن را مرور کنیم فواید تندخوانی .

فواید تندخوانی در زندگی تحصیلی وحرفه ای

در تندخوانی مطالب با سرعت و تمرکز و درک مطلب بالا خوانده میشوند و در طی مدت زمان هایی مشخص مرور شده و در ذهن تثبیت می شوند. یکی از دلایل برتری تندخوانی نسبت به مطالعه عادی داشتن میزان بیشتر دفعات مرور است ،می دانیم که خستگی میزان درک مطلب مارا کاهش میدهد با استفاده از تندخوانی مطالب را سریعتر و و دفعات بیشتری میخوانیم و از آن بهره میبریم  فواید تندخوانی.

بیشتر بخوانید : شخصیت کاریزماتیک

 

Benefits of speed reading in academic and professional life