خواص تندخوانیخواص تندخوانی

در این مطلب می خواهیم تا شما را با خواص تندخوانی آشنا کنیم. تندخوانی یکی از فنون مطالعه است. شما می توانید با مطالعه این مقاله با فنون و ویژگی های آن آشنا شده و سپس آن را در سبک مطالعه ای خود به کار بگیرید. در این شرایط می توانید با بهترین روش مطالب درسی خود را مطالعه و مفاهیم آن را به دقت بررسی کنید.

تندخوانی فواید زیادی را برای شما به همراه دارد. در حقیقت شما می توانید با مطالعه پر سرعت، سریع تر این موارد را مطالعه کرده و به دقت با روش های آن آشنا شوید. شما می توانید روش های آن را بشناسید و سپس با روش های مطرح شده مطالعه کنید.

تندخوانی چه فوایدی دارد؟تندخوانی چه فوایدی دارد؟

تندخوانی فواید زیادی را برای شما به همراه دارد. در حقیقت شما می توانید با دقت روش ها و مراحل آن را بیاموزید. سپس هر کدام را به دقت به کار بگیرید. در این شرایط می توانید سریع تر به اهدافی که دارید دست پیدا کنید.

در حقیقت خواص تندخوانی بسیار زیاد است. در صورتی که شما مهارت آن را به دست بیاورید، می توانید بدون مشکل در یک زمان واحد، انبوهی از مطالب را وارد حافطه بلند مدت خود کنید. در این شرایط به شما پیشنهاد می کنیم تا موارد زیر را به دقت مطالعه کنید. در قسمت زیر به چند مورد از خواص تندخوانی اشاره کرده ایم.

  1. تقویت حافظه :

یکی از مهم ترین خواص تندخوانی، تقویت حافظه به شمار می رود. اگر تندخوانی با انجام روش ها و شرایط مناسبی صورت بگیرد، بهترین روش برای مطالعه است. در حقیقت شما می توانید جنبه های متنوع ذهن خود را تقویت کنید.

توجه داشته باشید که امکان تقویت حافظه به این روش بسیار ساده است. به عبارتی کافی است تا شما این مهارت را به دست بیاورید، مشاهده خواهید کرد که قادر هستید مطالب زیادی را با سرعت قابل توجه در ذهن خود بسپارید. تندخوانی کنکور

در حقیقت شما مهارت به حافظه سپردن مطالب را در مدت زمان محدود به دست خواهید آورد. شما می توانید با انجام مراحل متفاوت تندخوانی، حافظه خود را تقویت کنید. هنگامی که شما مهارت تندخوانی را یادبگیرید، خود به خود حافظه ای قوی خواهید داشت.

دقت داشته باشید که شما توانایی درک مطالب زیادی را در یک زمان واحد به دست آورده اید. این توانایی سبب تقویت حافظه شما خواهد شد. به عبارتی زمانی که این توانایی را به دست می آورید که مطالب درسی و گاها غیر درسی را در ذهن خود بسپارید، می توانید متوجه بهبود عملکرد حافظه خود شوید. در این شرایط می توانید مطالب را به روش اصولی در ذهن خود بسپارید.

بیشتر بخوانید : شخصیت شناسی mbti

  1. جلوگیری از حواس پرتی :جلوگیری از حواس پرتی

یکی دیگر از خواص تندخوانی، جلوگیری از حواس پرتی است. وقتی تمام ذهن شما درگیر خواندن است، عوامل انحرافی کمتر به چشم می آیند. البته ما به شما توصیه می کنیم محیطی را برای مطالعه انتخاب کنید که تا حد ممکن آرام و به دور از حاشیه باشد. در این شرایط می توانید با تمرکز بالا مطالب را مطالعه کنید و بازدهی بیشتری داشته باشید.

شما می توانید با  شیوه تندخوانی در مدت زمان محدود، مطالب را از ابتدا به انتها برسانید. در این شرایط تمام توجه شما صرفا برای مطالعه مطالب به کار گرفته خواهد شد. به عبارتی شما به روی انجام یک کار متمرکز شده اید. در این شرایط عواملی که باعث حواس پرتی شما خواهند شد رفته رفته کمرنگ می شوند. به شما پیشنهاد می کنیم از این خواص تندخوانی به بهترین شکل استفاده کنید.

تندخوانی برای امتخان

  1. صرفه جویی در وقت : 

افرادی که با کمبود زمان مطالعه رو به رو هستند، معمولا از روش تندخوانی استفاده می کنند. خواص تندخوانی در این زمینه کاملا آشکار است. به عبارتی معمولا توصیه می شود تا دانشجویان و دانش آموزانی که با کمبود زمان رو به رو هستند از این روش استفاده کنند.

با استفاده از این روش می توان چند مطلب را در یک زمان مطالعه و آن را درک کرد. به شما پیشنهاد می کنیم تا این موارد را بررسی کنید. خواص تندخوانی در این شرایط کاملا بیشتر از سایر موارد است.

اینگونه در زمان افراد بسیار صرفه جویی خواهد شد. به عبارتی داشنجویان و دانش آموزان با استفاده از این روش دیگر مشکل کمبود زمان نخواهند داشت.

کشیدن نقشه ذهنی

  1. افزایش علاقه و انگیزه هنگام مطالعه :

یکی از خواص تندخوانی، افزایش علاقه و انگیزه هنگام مطالعه است. وقتی شما تنها به روی انجام یک کار به خصوص متمرکز شده باشید، در این شرایط با علاقه و انگیزه بیشتری این کار را انجام می دهید. این در شرایطی است که مطالعه آهسته به دلیل طولانی بودن مدت زمان مطالعه، نمی تواند جذابیت و علاقه زیادی را برای افراد به همراه داشته باشد.

مطالعه آهسته در طولانی مدت خستگی زیادی را برای افراد به همراه دارد. به عبارتی هر کاری که برای ساعاتی طولانی انجام شود، ممکن است که بی علاقگی و خستگی را به همراه داشته باشد. افزایش علاقه و انگیزه یکی از خواص تندخوانی به حساب خواهد آمد.

  1. درک عمیق مطالب :

یکی دیگر از خواص تندخوانی، درک عمیق مطالب است. اگر شما تکنیک تندخوانی را یاد بگیرید، می توانید مطالب را عمیق تر درک کنید. تندخواندن مطالب باعث می شود تا شما صرف نظر از توجه به کلمات و تمرکز روی آن ها، معنای جملات را درک کنید.

در این شرایط می توانید بهترین روش را انتخاب کنید. در حقیقت درک عمیق مطالب به شما کمک می کند تا از مطالعه هم لذت ببرید. به عبارتی تا زمانی که مطالب را دقیق و عمیق درک نکنید، از مطالعه هم لذت نخواهید برد. این یکی از مهم ترین خواص تندخوانی است.

نکاتی که در هنگام تندخوانی باید در نظر بگیرید :افزایش علاقه و انگیزه هنگام مطالعهblank

تمرین:

قطعا تمرین مهم ترین عامل در به دست آوردن نتایج مثبت تندخوانی است. اگر شما بدون تمرین سعی به تندخوانی مطالب دارید، بدانید که به نتایج مطلوبی دست پیدا نخواهید کرد. در حقیقت شما باید حتما در این زمینه آموزش ببینید.

همچنین لازم است تا تکنیک های لازم را انجام دهید. این تکنیک ها به شما کمک می کند تا به روش حرفه ای مطالب را مطالعه و درک کنید. اگر شما یک برنامه ریزی دقیق و منظم داشته باشید، می توانید روزانه ساعاتی را برای تمرین این تکنیک اختصاص دهید.

سپس به نتایج مطلوبی دست پیدا خواهید کرد. در این شرایط به شما توصیه می کنیم تا با استفاده از تمرین، به بهترین شکل روش های تند خوانی را بیاموزید و از آن برای مطالعه کتاب استفاده کنید.

مطالعه پاراگراف اول و آخر :

فراموش نکنید که مطالعه پاراگراف اول و آخر به شما کمک می کند تا به بهترین نحو مطالب را فرا بگیرید. در حقیقت مطالعه سطح ابتدایی و انتهایی باعث می شود تا یک درک جامع و کلی از متن داشته باشید.

در این شرایط می توانید مناسب ترین روش را برای مطالعه انتخاب کنید. مطالعه پاراگراف اول و آخر باعث می شود تا مقدمه و نتیجه متن را به دقت درک کرده و بدنه متن را بهتر متوجه شوید. این مورد یکی از روش های مهم در تندخوانی است.

در حقیقت خواص تندخوانی بسیار زیاد است. اگر تندخوانی کتاب با روش مذکور صورت بگیرد، در این شرایط شما می توانید متن را با سرعت  بیشتر مطالعه و به درک عمیق تری دست پیدا کنید. فراموش نکنید تنها زمانی خواص تندخوانی برای شما آشکار می شود که همه موارد را به دقت و با توجه به جزدیات انجام دهید.

رمز موفقیت در تحصیل چیست؟

ثبت زمان و سرعت مطالعه :ثبت زمان و سرعت مطالعه

این کاملا طبیعی است که متن هایی که سطح دشواری زیادی دارند، نیاز به مطالعه بیشتری دارند. شما می توانید مدت زمان بیشتری را صرف مطالعه این مطالب کنید. توجه داشته باشید که ارزیابی عملکرد شما به ثبت زمان و سرعت مطالعه شما بستگی خواهد داشت.

بر این اساس پیشنهاد می کنیم تا بعد از هر مطالعه، مدت زمانی که صرف می شود را به دقت ثبت کنید. ثبت مدت زمان مطالعه سبب می شود تا شیوه انتخابی خود را ادامه یا از آن صرف نظر کنید. در حقیقت اینگونه می توانید متوجه شوید روشی که انتخاب کرده اید مناسب بوده است یا نه. خواص تندخوانی در این شرایط بسیار زیاد است.

به عبارتی تندخوانی سبب می شود تا به اختصاص دادن زمان مطالعه دقت زیادی داشته و در وقت خود صرفه جویی کنید.

فواید تندخوانی

معایب کندخوانی : 

ما در عصری زندگی می کنیم که با مشغله ها و مشکلات زیادی رو به رو هستیم. در کنار این موارد، همه ما برنامه های شغلی و درسی متفاوتی برای خود داریم. در صورتی که تنها یک بعد یا یک جنبه زندگی خود را  تقویت کنیم، از توسعه و پیشرفت عقب می مانیم.

مطالعه یکی از عادات روزانه مردم کشور های پیشرفته است. به عبارتی ابن جوامع تمایل دارند تا به لحاظ فرهنگی سطح خود را به نسبت سایر جوامع توسعه دهند. درست به همین منظور راهکارهایی برای مطالعه بیشتر اتخاذ خواهد شد.

یکی از این راهکارها، کسب مهارت تندخوانی است. خواص تندخوانی در این جوامع آشکار شده و به جوامع دیگر منتقل خواهد شد. به شما توصیه می کنیم که با توجه به این موارد در کنار تمام برنامه های روزانه و مشغله های فکری و کاری خود، مطالعه را لحاظ کنید. خواص تندخوانی بسیار زیاد خواهد بود. شما می توانید مهارت تندخوانی را بیاموزید.

بیشتر بخوانید : شخصیت کاریزماتیک

چطور برای امتحانات آماده شویم؟

Speed ​​reading properties