خلاصه برداری

اخطار! این مقاله ( خلاصه برداری ) یک مقاله ارزشمند و رایگان می باشد که شما توصیه می کنیم، حتما آن را تا انتها مطالعه کنید.

یکی از  دغدغه بسیاری از کسانی که کنکور و امتحانی را دارند این است که چگونه باید خلاصه برداری کنند تا در زمان نزدیک کنکور و امتحانای مهمی که دارند مرور مفید داشته باشند. یکی از چیز هایی که دغدغه بزرگ دانش آموزان و دانشجویان است، این است که آن ها  با کمبود زمان و حجم بالای کتاب های درسی روبه به رو هستند .

در این مقاله قصد داریم راجب خلاصه بردای صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را راجب خلاصه برداری و نحوه انجام دادن آن انجام دهیم، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با بهترین روش های خلاصه برداری آشنا شوید.

داشتن برنامه ریزی اصولی و مناسب می تواند  شما را برای رسیدن به موفقیت نزدیک تر کند. برای دانشجویان و دانش آموزان کنکوری، مهم ترین عامل برای رسیدن به موفقیت، خلاصه برداری و داشتن برنامه ریزی مناسب و عالی است. راز خیلی از افرادی که در کنکور سراسری موفق شده اند و رتبه های عالی را بدست آورده اند، برنامه ریزی و خلاصه برداری های مناسب برای درس هایی است که دارند.

خیلی از افراد در درس خواندن و  مفهوم خلاصه نویسی، دچار اشتباه می شوند و یکی از روش های مهم را برای رسیدن به نتیجه دلخواه از دست می دهند. خیلی از کنکوری ها تمامی مطالب درسی را در حجم های بالا مطالعه می کنند، وی در خلاصه برداری و مرور مناسبی برای مطالب درسی خودشان را ندارند و  در آزمون کنکور، نتیجه دلخواهی را کسب نمی کنند.

 در این مقاله ما به شما یاد می دهیم که چطور باید خلاصه برداری کنید  و خلاصه نویسی را به درست ترین روش ممکن انجام دهید؟

 خلاصه برداری در راندمان کاری شما را  افزایش می دهد و باعث پیشرفت زیادی در روند تحصیلی و پیشرفت شما می شود.

تندخوانی پزشکی

فواید خلاصه برداری

 

فواید خلاصه برداری

 1. مطالعه کردن عمیق
 2. کارایی و بازدهی بیشتر
 3. کاهش زمان مطالعه
 4. جمع آوری تمامی منابع درسی

برای اینکه خلاصه برداری کنید باید یک دفتر مجزا را برای هر مبحث و کتابی که می خوانید خلاصه برداری کنید. اینکه شما خلاصه برداری های خودتان را در صفحه های پراکنده بنویسید. این خلاصه برداری ها گم می شود و حجم خلاصه برداری ها و یادداشت ها زیاد می شود. هرکسی بسته به شرتیطی که دارد، می تواند خلاصه برداری های متفاوتی نیز داشته باشد که نوع یادداشت برداری، حاشیه نویسی، خط کشی جملات و علامت گذاری ها می تواند متفاوت و مختلف باشد.

خلاصه برداری یکی از اصول مهم و اساسی برای مطالعه هر نوع کتابی است که ما بعد از خواندن کتاب های درسی می توانیم این خلاصه برداری را  انجام دهیمو سرعت و کیفیت مطالعه و فهم کتاب هایی که می خوانیم را بالا ببریم.

 خلاصه برداری  به هیچ عنوان نباید به صورت نامنظم انجام شود زیرا باعث  می شود زمانی که می خواهیم مرور مطالب و کتاب ها را انجام دهیم، نتوانیم خلاصه برداری ها را انجام دهیم. در واقه زمانی که ما متن کتاب را  در قالب کوچک و کم می نویسیم،  خلاصه برداری بعد از خواندن کتاب های درسی  شما می توانید به طور دقیق مطالب را بدون هیچ نقصی در صفحات یادداشت کنیم.

دلایلی که ما خلاصه نویسی مفید است!

خلاصه نویسی این امکان را فراهم می کند تا ما مطالب و مباحث  مرتبط با اون کتاب تندخوانی را  به درست ترین شکل ممکن  پیدا کنیم.

اگر یادداشت برداری را به درست ترین روش ممکن انجام دهیم، می توانیم هنگام مرور کردن مطالب کتاب، مطالب را  موثر و مفید تر پیدا کنیم.

خلاصه برداری  به ما کمک می کند تا دقیق تر و با درک مطلب بالا یادگیری را آغاز کنید.

خلاصه برداری به ما کمک می کند تا حجم مطالب درسی به میزان  زیادی پایین بیاید و ما بتوانیم اطلاعات را  موثر و مفید تر یاد بگیریم.

در زمان مرور کردن مطالب درسی، می توانیم در سریع ترین زمان ممکن، حتی با یک نگاه مطالب درسی را به درست ترین شکل ممکن مرور کنیم.

بهترین روش خلاصه برداری

 

بهترین روش خلاصه برداری

یکی بهترین روش هایی که برای خلاصه برداری انجام می شود، نقشه ذهنی یا (Maind MAP)  می باشد که یکی از  روش های موثر برای خلاصه برداری و مرور کردن است که به شما کمک فراوانی می کند.

نقشه ذهنی یکی از بهترین روش های  خلاصه برداری  می باشد که تحولی بسیار بزرگ در یادگیری شما ایجاد می شود و شما می توانید با راحت ترین روش ممکن خلاصه برداری را انجام دهید و یادگیری خودتان و مفهمومی خواندن را تا سه و چهار برابر افزایش دهید. شما می توانید با استفاده از خلاقیت زیاد و استفاده از روش ها مرور و خلاصه برداری مناسب، نقشه ذهنی را ذهنی را انجام دهید.

تونی بوزان نویسنده کتاب های  انگلیسی در زمینه های مختلفی همچون خلاقیت، یادگیری و تندخوانی و انگیزه می باشد.تونی بوزان نویسنده بیش از 100 عنوان کتاب است و کتاب های زیادی را تالیف کرده است.

تونی بوزان مبدع و مخترع نقشه ذهنی می باشد و این مسئله را در سایت خو مطرح کرده است، در واقع این فرد کسی است که  برای اولین بار نقشه ذهنی را رواج داده است. این فرد در سال 2006، نرم افزاری را  برای تولید و کشیدن نقشه ذهنی  عرضه کرده است. این نرم افزار ( Maind map ) نام دارد که با استفاده از این نرم افزار می توانیم نقشه ذهنی را به زیبا ترین شکل ممکن رسم کنیم.

تونی بوزان به این مسئله اشاره دارد که ترسیم نقشه ذهنی می تواند یادگیری مطالب را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. نقشه ذهنی برای درک مطلب به ما بسیار کمک می کند تا مطالب را  به خاطر بسپاریم. نقشه ذهنی می تواند تحول بزرگی در یادگیری ما ایجاد کند و مطالب به بهترین شکل ممکن در ذهن ما نهادینه می شود.

نقشه ذهنی

 

نقشه ذهنی

نقشه ذهنی  بر اساس ساختار و عملکرد مغز عمل می کند و به راحت ترین شکل ممکن مطالب به یاد ما می ماند. دانشمندان با تحقیقات زیادی که روی  نقشه ذهنی و آشنایی با  نقشه ذهنی انجام داده اند، به این نتیجه گیری رسیده اند که نقشه ذهنی یادگیری مطالب شما را تا چند برابر افزایش می دهد و ساختار و عملکرد مغز شما خیلی راحت می شود برای کشیدن نقشه ذهنی بهتر است شما موارد زیر را که شامل :

 1.  خلاقیت
 2. دسته بندی موضوعات کتاب
 3.  استفاده از نشانه ها  و نقاشی های رنگی
 4.  انتخاب بهترین کلمات مناسب برای  خلاصه برداری

تونی بوزان در کتاب خودش  برای اینکه مفهوم نقشه ذهنی را مشخص کند از درخت استفاده می کند. او در کتاب خودش  از نورون های مغز به عنوان یک ساختار  شاخه ای استفاده می کند و به وطر مستقیم یا غیر مستقیم به این موضوع اشاره می کند که روشی که ارائه می کند با روش  طبیعت همسو و همراستا است یادگیری سریع.

چگونگی کشیدن نقشه ذهنی

 

چگونگی کشیدن نقشه ذهنی

یکی از سوالاتی که برای افراد مطرح می شود، این است که  ترسیم نقشه ذهنی  می تواند ایده ها و  یاداشت های ما را از نتیجه خلاصه برداری، به بهترین شکل ممکن نشان دهد. شما زمانی که امتحان یا آزمونی را دارید، می توانید با استفاده از نگاه کردن به همین خلاصه برداری از نوع نقشه ذهنی، تمامی مطلب درسی خودتان را مرور کنید.

تونهی بوزان آموزش های  گسترده ای را  برای کشیدن نقشه ذهنی مطرح کرده است، تونی بوزان بر این موضوع تاکید دارد کشیدن نقشه ذهنی نیازمند به تمرین کردن مداوم است و باید مسیر عصبی این موضوع برای شکل بگیرد تا شما به راحت ترین روش ممکن این موضوع را یاد بگیرید.

امروزه نرم افزار های زیادی برای کشیدن نقشه ذهنی وجود دارد که به شما کمک می کند تا نقشه ذهنی را به راحت ترین شکل ممکن رسم کنید و برای خلاصه برداری و مرور استفاده کنید. زمانی که برای کشیدن نقشه ذهنی اقدام می کنید، بهتر است از نقاشی های دقیق و همچنین کلماتی استفاده کنید که هنگام مرور کردن به ساده ترین روش ممکن مرور کنید.

در کشیدن نقشه ذهنی تلاش کنید تا نوشته هایتان یک رنگ و یک اندازه باشد. چه بر روی کاغذ و چه بر روی نرم افزار، باید مایندمپ ها را رنگی و با خلاقیت بالا بکشید.

در ترسیخم نقشه ذهنی از همان ابتدا فضا و برگه ای که می خواهید مایندمپ رسم کنید را  بزرگ در نظر بگیرید تا دیگر مجبور نشوید  میانه کار کاغذ را  عوض کنید و یا درگیر چیدمان و کشیدن نقشه ذهنی شوید.

نرم افزار هایی  برای دسکتاب  و برای موبایل وجود دارد که به شما کمک می کند تا نقشه ذهنی را به راحت ترین روش ممکن بکشید و از  آن برای مرور مطالب درسی استفاده کنید. نرم افزار هایی مانند : Mindjet MindManager  و Concept Draw وجود دارد که به شما کمک می کند به ساده ترین شکل ممکن روش نقشه ذهنی را پیاده سازی کنید. رفع کندخوانی

نقشه ذهنی برای کنکور

 

نقشه ذهنی برای کنکور

خیلی از افراد هنگامی که می خواهند روش نقشه ذهنی را یاد بگیرند و شروع به کشیدن نقشه ذهنی کنند، می گویند ما هیچگونه خلاقیتی در کشیدن نقاشی های لازم رای مایندمپ را نداریم و برایمان سخت ترین کار ممکن است که نقشه ذهنی رسم کنیم.

افراد تندخوان و کسانی که با مهارت تندخوانی آشنا هستند می توانند بعد خواندن کتاب با روش تندخوانی نقشه ذهنی رسم کنند و با بهترین روش های مطالعه سریع و روش مطالعه صحیح، مطالب را به خاطر بسپارند و نقشه ذهنی رسم کنند.

رسم کردن نقشه ذهنی  توسط تونی بوزان باعث می شود خلاقیت شما تا حد بسیار زیادی بالا برود. دلایل زیادی برای کشیدن نقشه ذهنی وجود دارد میلیون ها متخصص و دانشجو از آن استفاده می کنند. شما با استفاده از نقشه ذهنی می توانید اطلاعات زیادی را ذخیره کنید و و با یک نگاه کردن تمامی مطالب کتاب درسی را به یاد بیاورید. نقشه ذهنی به شما کمک می کند تا سریعتر یاد بگیرید و در از نظر روابط اجتماعی، روابط بهتری داشته باشید. نقشه ذهنی حافظه شما را 10 الی 15 درصد افزایش می دهد و باعث شما پیشرفت بسیار بالایی داشته باشید.

برای کنکوری ها، کشیدن نقشه ذهنی بسیار مهم و اساسی است و باعث می شود شما با راحت ترین روش ممکن، مطالب کتاب درسی خودتان را یاد بگیرید و جذاب و برای شما مفید است.

در این مقاله قصد تمامی تلاش خودم را کردیم تا اصولی از کشیدن  و استفاده از نقشه ذهنی مایندمپ را بگوییم. برای اینکه این روش را به کامل ترین شکل ممکن آموزش ببینید و برای خلاصه برداری از آن استفاده کنید، پیشنهاد می کنم اگر دوست دارید سرعت مطالعه شما افزایش پیدا کند در دوره سرم تندخوانی و تقویت حافظه شرکت کنید تا این روش خلاصه برداری را به بهترین روش ممکن آموزش ببینید.

 انواع خلاصه برداری

 

انواع خلاصه برداری

 

خلاصه برداری یکی از کار های مهمی است که شما به آن نیاز دارید. خلاصه برداری و یادداشت برداری  روش ها و انواع مختلفی دارد، با ما همراه باشید تا با انواع روش های خلاصه برداری آشنا شوید.

 • حاشیه نویسی

حاشیه نویسی یکی از  روش های مطالعه می باشد که این روش اینگونه است که شما می توانید مطالب و نکته های خلاصه مطلب کتاب را  در حاشیه و گوشه های کتاب، یادداشت کنید و هنگام مرور به حاشیه های کتابتان مراجعه کنید. در این روش  ( حاشیه نویسی ) بهتر است نکات خودتان را با استفاده از برداشتی که خودتان از مطالب داشته اید، بنویسید. در این روش بهتر است درک خودتان را از هر پاراگراف در حاشیه کتاب بنویسید. اگر چیز هایی را بنویسید که خودتان متوجه آن نمی شوید، در زمان مرور به مشکل می خورید.

 • علامت گذاری

رو ش نکته برداری  و مطالعه یکی از روش های معمول برای خلاصه برداری است. برای مثال علامت گذاری هایی مانند کشیدن دایره، کشیدن ستاره، هایلایت کردن و از چیز های دیگری برای علامت گذاری

می توانید استفاده کنید تا مطالب درسی را به بهترین روش ممکن یاد بگیرید.

 • نت برداری

نت برداری نیز یکی از روش های  معمول برای مطالعه کردن می باشد که بیشتر افراد از ان استفاده می کنند. این روش کمی سخت و زمانبر می باشد. برداشت ذهنی و و درک  خودتان را از خواندن کتاب و مطالب می توانید روی برگه بنویسید  و نت برداری کنید. می توانید برای حفظ کردن و مرور کردن فرمول ها و محاسبات ریاضی، رمز گذاری کنید تا موقع مرور کردن به هیچگونه مشکلی بر نخورید.دلایل کندخوانی

 • خلاصه برداری عادی

در این روش شما می توانید به ساده ترین روش ممکن خلاصه برداری را انجام دهید، اما این  نوع خلاصه برداری زمان زیادی را از شما می گیرد. در این روش شما بهتر است درک مطلب خودتان را از هر پاراگراف بنویسید. شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که نوشتن نکات  و خلاصه برداری ها نباید بیش از حد زیاد باشد.

دوره سرم تندخوانی

 

دوره سرم تندخوانی

تندخوانی مجموعه ای از راهکار های ذهنی است  که به شما کمک می کند با آگاهی کامل، سرعت مطالعه خودتان را افزایش دهید. راهکار ها و مطالبی که به شما ارائه می شود به گونه ای است که هر فردی می تواند با فراگیری های آن ها مهارت لازم و کافی را بدست آورند. یکی دیگر از فواغید طلایی و مهم  صرفه جویی در زمان مطالعه است. شما می توانید در زمان کم، مطالب بیشتری را آموزش ببینید.

تندخوانی یکی از مهارت ها الزامی برای دانشجویان، کنکوری ها و کسانی است که می خواهند آزمون هایی مانند آزمون های وکالت و کارشناسی ارشد را بدهند، شرکت در دوره تندخوانی کنکور پیشنهاد می شود.

تندخوانی برای تمامی دروس تندخوانی  عمومی و تخصصی کاربرد دارد و شما می توانید این روش را در خواندن کتاب های مختلف پیاده سازی کنید. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، مشخص شده که میزان افرادی که روش های تندخوانی را هنگام مطالعه پیاده سازی می کنند، سرعت مطالعه و درک مطلب بالاتری دارند و به راحتی کتاب های خودشان را با درک مطلب بالا مطالعه می کنند.

یکی از دوره های پر فروش و جامع سایت ما، دوره سرم تندخوانی می باشد که در این دوره شما با اصول صحیح تندخوانی و روش های تقویت حافظه آشنا می شوید. این دوره 1ماه توسط پشتیبان ها و خود مدرس دوره پشتیبانی می شود و شما با روش های تندخوانی آشنا می شوید.

شما با شرکت مردن در دوره تندخوانی می توانید به راحتی پیش خوانی کنید و با مرور کردن و روش های صحیح مرور، خودتان را از رقیبایتان جلو بیندازید. تندخوانی برای امتحان

با شرکت کردن در این دوره چه چیزی را بدست می آورید؟

 

با شرکت کردن در این دوره چه چیزی را بدست می آورید؟

 • 10 ساعت محتوای آموزشی
 • یک ماه پشتیبانی بعد از دوره توسط تیم پشتیبانی آکادمی شریعت نیا
 • فایل صوتی کارگاه
 • جزوه تمام رنگی

بعد از این کارگاه شما با روش تدخوانی و مطالعه کردن به روش صحیح آشنا می شوید و بعد از انجام دادن تمرین های مستمر و پی در پی، این روش عالی و شگفت انگیز را روی تمامی محتواهای درسی و غیر درسی خودتان پیاده سازی کنید.  بعد از این دوره  سرعت مطالعه شما تا 3 و 4 درصد افزایش پیدا می کند، تمرکز شما بالا می رود، مسیر عصبی برای مطالعه صحیح در مغز شما شکل می گیرد و بسیاری از اتفاق های دیگر که به شما کمک می کند به یک فرد تندخوان و حرفه تبدیل شوید و بهترین نتیجه ها را برای رسیدن به موفقیت در آزمون های مختلف و در زندگی داشته باشید.

نگران هیچگونه موضوعی نباشید زیرا این دوره پشتیبانی 30 روزه دارد و از این مسئله هیچگاه نگران نباشید و در پایان دوره، سرعت شما به حالت اول بازمی گردد. این پیگیری توسط پشتیبان ها باعث می شود مسیر عصبی  مطالعه و تندخوانی به صحیح ترین روش ممکن در ذهن تمامی شرکت کنندگان ساخته شود و اطمینان را برای تمامی شرکت کنندگان دوره فراهم می شود و سرعت مطالعه آن ها به طور شگفت انگیزی افزایش پیدا می کند.

یکی از دغدغه هایی که برای  دانش آموزان و کسانی که می خواهند در این دوره شرکت کنند این است که بهانه های مختلفی مانند اینکه قیمت دوره گران است می آوردند. خیلی از افراد به راحتی به رستوران های مختلف می روند و مبلغ های زیادی را برای خرید لباس می دهند ولی هیچگاه برای آموزش و خرید کتاب، چنین پول ها و مبلغ هایی را نمی دهند. با شرکت کردن در دوره های توسعه فردی مانند دوره هایی مانند سرم تندخوانی، تمرکز و تقویت حافظه می توانید روی زندگی شغلی و  اجتماعی خودتان سرمایه گذاری کنید و بهای آن را با شرکت کردن در این دوره های بدهید.

سوالات متداولی که برای شرکت مردن در این دوره برای ما پیش می آید

 

سوالات متداولی که برای شرکت مردن در این دوره برای ما پیش می آید

 

 • آیا تندخوانی به معنای تند تند خواندن یا سرسری خواندن است؟
 • آیا افزایش سرعت باعث درک مطالب بهتر و بالا تر می شود؟
 • آیا مطلب این دوره مانند دوره های دیگر، تکراری است؟
 • آیا مدل خلاصه برداری کردن را به ما آموزش داده اند؟
 • اگر در این دوره برایمان سوالی پیش آمد چکار کنیم؟

تمام این سوال های، سوال هایی بودند که توسط کسانی که می خواهند این دوره را تهیه کنند، مطرح می شود. برای مثال خیلی از افراد حس می کنند تندخوانی یعنی سریع تر خواندن بدون هیچگونه درک مطلبی، ولی این دوره  به شما روش های صحیح مطالعه صحیح آموزش داده می شود تا شما با این آموزش ها آشنا شوید  و درک مطلب بالایی داشته باشید. تندخوانی باعث می شود تا حد بسیار زیادی  افزایش تمرکز شما بالا برودو زمانی که شما با سرعت بالایی مطالب را مطالعه می کنید، وقت فکر کردن و تمرکز گذاشتن روی موضوعات دیگر را ندارید.

هدف اصلی تمامی کسانی که می خواهند تندخوانی یاد بگیرند، این است که درک مطلب آن ها خیلی بالا برود. خیلی از افراد تصور می کنند هوش تمامی افراد ثابت است و هوش و استعداد آن ها نمی تواند افزایش پیدا کند. با استفاده از تمریناتی که در این دوره به شما آموزش داده می شود، تقویت حافظه شما امکان پذیر است و شما می توانید با استفاده از تمرینات تقویت حافظه، هوش و استعداد خودتان را افزایش دهید.

این دوره هم بصورت آنلاین و هم بصورت آفلاین، ویدیو هایی که در سایت وجود دارد، ارائه می شود.

مدرس دوره تندخوانی

 

مدرس دوره تندخوانی

من نگار شریعت نیا، مدرس این دوره تمام تلاش خودم را کرده ام  تا دوره ای را طراحی کنم که علاوه بر ایران، در جهان هک نمونه ای نداشته باشد، حوشحالم که خدای من را در این راه مهم یاری کرده است و توانسته ام با آموزش هایی حتی در سطح جهانی هم برای این موضوع ببینم تا بتوانیم بهترین  رو ارائه  کنم.

در کل جهان و ایران همه تندخوانی رو به نام یک نفر می شناسند به نام تونی بوزان و در یکی از کلاس های  این نویسنده بزرگ رد یکی از کلاس های ایشون شرکت کردم و این نویسنده یک جمله جالب دارد که راجب تندخوانی اینگونه می گوید :

تندخوانی و نقشه ذهنی ابزاری هستند که می توانید با یادگیریشون زندگیتون رو متحول کنید! زندگی من که با یادگیری همین مهارت های ساده متحول شد، امیدورام برای شما عزیزان بعد از این دوره هم همین اتفاق بیفتد.

دیگه تموم شد!

زمانی که در این دوره ارزشمند و مفید ثبت نام کردی، یعنی حریف بهونه هات شدی! یعنی دیگه اجازه ندادی که این حرفارو با خودت بزنی که :

من چشم درد و سردرد می گیرم موقع مطالعه کتاب

کلی کتاب نخونده و نیمه کاره دارم

من نمیتونم کنکور قبول شم چون باهوش نیستم

ما وقت کافی برای کتاب خودن را نداریم

و بهانه هایی دیگر…

وقتی این مقاله ( خلاصه برداری ) را مطالعه کرده ای یعنی اینکه باور داری با آموزش همه چیز امکان پذیره و تو میتونی بهترین خودت در این مسیر باشی، اما فقط باید خودت بخوای و اقدام کنی!

من نگار شریعت نیا در این دوره بهت قول میدم همه تلاشمو کنم که این مسیر و راحت تر و سریع تر طی کنی فقط باید تمام تلاشتو بکنی  و باور داشته باشی که میتونی!

تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

yun

b2n

Summarizing