تندخوانی

اگر در حال خواندن این مقاله هستید احتمالاً به مطالعه و یادگیری علاقه مند هستید. اما با کتاب خواندن مشکلاتی دارید ( تندخوانی ) . مشکلاتی مثل حواس پرتی، خواب آلودگی فراموشی و…. شما بعد از خواندن این مقاله باروش درست مطالعه و یادگیری آشنا می شوید و می توانید از کتاب خواندن با تندخواتی لذت ببرید.

بزرگترین اشتباهات موقع مطالعه چیهبزرگترین اشتباهات موقع مطالعه چیه؟

سوالی که اکثر بچه های دانش آموز و دانشجو از من میپرسن این که چجوری میشه که یه نفر 10 ساعت درس میخونه ولی آخرش هیچی نمیشه ! ولی یه نفر با 4 ساعت درس خوندن در طول روز بهترین نتیجه و بازدهی رو تو آزمون های مختلف میگیره؟!

تو این قسمت میخواهیم این موضوع رو باهم دیگر بررسی کنیم که چجوری این اتفاق میوفته؟

جمله ای که میخوام بگم شاید فکر کنید کلیشه ای شده اما واقعا مهم و کلیدی هستش. جمله ای که میخوام بگم این که واقعا کیفیت از کمیت خیلی خیلی مهم تره. این جمله ای که گفتم رو من تجربه اش کردم.

تندخوانی و کنکور سراسری

صادقانه میخوام بهتون بگم زمانی که داوطلب کنکور سراسری بودم ساعت مطالعه ی خیلی بالایی داشتم. و خیلی درس میخوندم اما درنهایت تو آزمون سراسری نتیجه ای که میخواستم رو نگرفتم. و یجورایی شکست خوردم اما از این شکست درس گرفتم و تو کنکور ارشد روش مطالعه صحیح و اصولی رو آموزش دیدم . و تونستم با روزی 4 ساعت درس خوندن ارشد وزارت بهداشت رتبه بیارم.

از نظر منطقی هم بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم متوجه میشیم که ساعت مطالعه زیاد باعث خستگی جسمی و روحی میشه. و مغز کارایی لازم رو نداره. البته استعداد و هوش هر فرد متفاوت هستش اما هر فردی یه سری مشکلات و اشتباهات در هنگام درس خواندن دارد. که با تمرین و تکرار میشه از انجام دادنشون جلوگیری‌ کرد. و کیفیت درس خوندن رو به شکل چشمگیری افزایش داد. من اینجا چند تا از این اشتباهات رو با راه حل هاشون براتون توضیح میدم.

حالت بدن هنگام مطالعهحالت بدن هنگام مطالعه

قطعا حالت مناسب برای مطالعه نشستن هستش و همه ما هم اینو میدونیم ولی در موقعیت که قرار میگیریم. راحت ترین کار ممکن رو انتخاب میکنیم،روی تخت دراز میکشیم و سرمون رومیزاریم رو بالش و به خیال خودمون شروع میکنیم به درس خوندن. نکته علمی که باید بدونید.

این که مغز همیشه بین دو تا مسیر اونی که راحت تر هست رو انتخاب میکنه پس وقتی که شما دراز میکشید روی تخت،مغزتون رو بین دوراهی قرار میدهید. که یکی ازراه ها خواب هستش و اون یکی راه هم یادگیری و طبق نکته علمی که گفته شد. مغزتون خواب که راحت تر هست رو انتخاب میکنه و فرمان  ترشح آرام بخش ها و به نوعی هورمون های مرتبط با خواب رو صادر میکنه. پس نتیجه میگیریم زمانی که شما به حالت درازکش مطالعه میکنید فقط وقت خودتون رو تلف میکنید و درواقع دارید خاکستری عمل میکنید.

آموزش تندخوانی

یکی دیگه از حالت های اشتباه موقع مطالعه راه رفتن هستش اما این روش از نظر علمی یه اشکال خیلی بزرگ داره. موضوع این که یه قسمتی از مغز هستش به اسم مخچه که یکی از وظایفش حفظ تعادل بدن هست. زمانی که شما موقع درس خوندن راه میرید مخچه تون  درگیر میشه و باعث کاهش تمرکز و توجه میشه. و خود به خود فرایند و راندمان یاد گیری رو کاهش میده.

احتمالا الان با خوتون میگید که ایده ال ترین حالت اینه که ما پشت یک میز و بر روی یک صندلی به صورتی بنشینیم. که پشتمون صاف باشه. اما ممکن فکر کنید که این روش خیلی سخت هستش و زود خسته میشیم. یا کرمون درد میگیره.باید بگم که حق باشماست. این روش سخت هست اما به این دقت کنید که به مرور زمان عضلات و ماهیچه های کمرتون قوی میشه هم این که خود درد باعث اگاهی و توجه شما میشه و خیلی خیلی بهتر میتونید تمرکز کنید.

به این نکته هم خیلی دقت کنید که اگر روی مبل لم بدید و کتاب بخونید یا اینکه به سمت کتاب سرتون رو خم کنید. بازهم همون اتفاق ها میوفته و مغزتون نمیتونه تمرکز خودش رو حفظ کنه.

مکان مناسب برای مطالعهمکان مناسب برای مطالعه

مکانی که برای درس خواندن انتخاب می کنیم بخش زیادی از مقدار یادگیری ما رو مشخص می کنه. بزارید براتون یه مثال از خودم بزنم :

زمانی که برای کنکور میخوندم معمولا تو هرجایی درس میخوندم از جلوی تلویزیون گرفته تا توی حموم و دستشویی!!!نکته اینجا بود که دوست داشتم کنار دستم یه چیزی برای خوردن هم باشه!

میدونم که احتمالا خیلی از شماها هم  این تجربه رو داشتید. که خیلی از درس هاتون رو پای سریال های تلویزیونی یا مسابقات فوتبال بخونید شاید الان بگید اتفاقا یک نفررو میشناسم که همین مدلی کنکور هم قبول شد. اگر همچین فکری اومد سراغ تون باید بگم که دارید کلی نگری میکنید. و از جزییات درس خوندن اون آدم باخبر نیستید! برای مطالعه کردن یه فضای ثابت رو برای خودتون درنظر بگیرید. اینجوری مغز شما یاد میگیره که وقتی وارد فضای مخصوص مطالعه شدید. دستور ساخت هورمون هایی برای هوشیاری و یادگیری بهتر شما صادر کنه.  البته که تو فضایی که مطالعه میکیند باید حواس تون به نور و رنگ و چیدمان هم باشه.

 

تعیین وعده مطالعاتی در تندخوانی

اول از همه بزارید وعده مطالعاتی رو براتون تعریف کنم.به بازه زمانی که شما مشخص میکنید و تصمیم میگیرید. که تو اون زمان فقط مطالعه کنید. وعده مطالعاتی میگیم.اما همین اول بگم که هر وعده مطالعاتی قوانین خودش رو داره. مهمترین قانون این هستش که تو زمانی که تعیین میکنید مطالعه کنید.

تحت هیچ شرایطی نباید از جای خودتون بلند بشید چون در صورتی که این کار رو انجام بدید. تمرکز شما و همچنین اراده تون به مرور زمان کم و کمتر میشه..

یه قانون دیگه اینه که موبایل وسط یک وعده مطالعاتی حکم بمب ساعتی رو داره موقعی که تو تایم مطالعاتی هستید موبایل تون رو خاموش کنید. یا روی حالت پرواز قراربدید و در دورترین مکان ممکنبزارید تا دسترسی تون به اون تا جای ممکن سخت بشه. یه قانون دیگه اینه که قبل از شروع وعده مطالعتی هرچیزی که لازم هستش رو مثل بطری آب کنار دستتون روی میز بزاریدبه این نکته هم دقت کنید : که قبل از شروع وعده مطالعاتی دقیقا بازه زمانی رو مشخص کنید و در کنار اون زمان استراحت خودتون رو هم تعیین کنید و دقیقااز قبل برای تایم استراحت خودتون برنامه هایی بچینید که به شما انرژی لازم برای ادامه ی کار رو بده..

 

بزرگترین اشتباه کردن لب خوانی یا کلمه به کلمه خواندن است  اشتباهی که در مدرسه یاد گرفتیم خواندن تک تک کلمات آن هم با صدای بلند هست. زمانی که با این روش مطالعه می‌کنید بیشتر معنی کلمات را متوجه می شوید. و درک کلی مطلب برای شما سخت می شود این روش سرعت مطالعه شما را به شدت کم می‌کند. و اگر شما هم به این روش مطالعه می‌کنید کند خوان هستید

تندخوانی چی نیست

تندخوانی فقط سرعتی خوندن نیست، تند خوانی این نیست که یک کتاب و برداری و تند تند ورق بزنی! اینکه خیلی از مدرسه ها میگن که می تونید همه کتاب‌ها را تندخوانی کنید فقط یک دروغ بزرگ تبلیغاتی!

چرا باید تند خوانی رو یاد بگیریم؟چرا باید تند خوانی رو یاد بگیریم؟

اینکه بگیم همه باید تند خوانی رو یاد بگیرن اصلاً درست نیست.

اگه تا حالا این تجربه را داشتید که موقع مطالعه کردن خوابتون بگیره، خسته بشید و دیگه علاقه و انگیزه برای خوندن ادامه کتاب نداشته باشید. اگه از آهسته خواندن کلافه شدید. و نمی رسید که کتاب‌ها را تموم کنید! اگه مدام موقع کتاب خوندن حواستون پرت می شود تمرکز ندارید. اگه همه اینها را تجربه کردید قطعا ، یک دلیل داره . اینکه هنوز روش درست مطالعه کردن و آموزش ندیدید.

چرا تا حالا یاد نگرفتیم؟

تو کشورهای پیشرفته دنیا مثل ژاپن و آمریکا مهارت مطالعه و یادگیری از همون سنین پایین به بچه ها آموزش داده میشه. اما اصلا نگران نباشید تندخوانی مهارتی که اگر حدود سه هفته به خودتون زمان بدید میتونید روش مطالعه تون رو درست کنید.

کشیدن نقشه ذهنی با آموزش نگار شریعت نیا | مدرس تندخوانی

آیا همه میتوانند تندخوانی رو یاد بگیرند؟

برای اینکه بتونی تندخوانی رو یاد بگیرید نیاز به هیچ پیش  زمینه‌ای ندارید همین که سواد خواندن و نوشتن را بلد باشید و قصد خواندن کتاب و درس را داشته باشید. بهترین موقعیت ممکن برای شروع تندخوانی هستش. کارخانه یعنی اینکه شما بتونید سریعترین زمان ممکن رو بخونید و همچنین بالاترین درک را داشته باشید. بر اساس تحقیقات علمی مغز انسان تک کلمه ها را پردازش می‌کند و این کار برای مغز بسیار آسان هستش.

باید به این نکته دقت کنیم که تنها راه ورود اطلاعات به مغز ما چشم های ماست.

آیا با تندخوانی میشه مفاهیم را درک کرد؟آیا با تندخوانی میشه مفاهیم را درک کرد؟

یکی از باورهای غلط درباره تندخوانی این است که نمی‌شود. مفاهیم را با تندخوانی به صورت عمیق درک کرد. فردی که موقع مطالعه دائماً مکث کند. با سرعت پایین مطالعه کند بی حوصله می‌شود و تمرکزش را از دست می دهد و نمی تواند مفهوم و معنی مطالعه را به درستی درک کند.

اما اگر شما  تندخوان باشید می توانید گروه کلمات را با هم ببینید و آنها را راحت تر به هم وصل کنید. و متن و متن را متوجه به هم وصل کنید و متن و متن را متوجه شوید . نکته جالب اینجاست که اگر شما تو نخوان باشید موقع مطالعه کتاب درس یا غیر درس خیلی زود متوجه مطالب کم اهمیت می شوید و می توانید به راحتی روی مطالب متمرکز کنید.

 حداکثر سرعت مطالعه چقدر است؟

یک فرد تندخوان در هر با توقف روی متن کتاب می تواند تا شش کلمه را ببیند و اگر در هر ثانیه حدود چهار توقف داشته باشد. با یک حساب و کتاب ساده می‌توان متوجه شد که سرعت مطالعه را می‌توان به راحتی تا حد ١٠٠٠ کلمه در دقیقه افزایش داد. هر فردی می تواند با انجام تمرینات تند خوانی و استفاده از روش صحیح مطالعه به این سرعت برسد. کشیدن نقشه ذهنی

فواید تندخوانی چیه؟

صرفه جویی در وقت:

بزرگترین فایده تندخوانی صرفه جویی در وقت هستش.

اگر مهارت تندخوانی رو داشته باشید می توانید با افزایش سرعت مطالعه در وقت خود صرفه جویی کنید. این کار باعث می شود تا وقت های اضافی پیدا کنید. و به کارهای شخصی خودتون برسید درس ها و کتاب های دیگرتان را بهتر و کامل تر بخونید. اغلب دانش آموزان و کنکوری ها از نداشتن وقت کافی برای مطالعه و انجام کارهای روزانه خودشون شکایت میکنند. اگر شما هم چنین مشکلاتی را داشتید. و به مطالعه کردن هم علاقه زیادی دارید اما وقت کافی برای مطالعه همه کتاب‌هایی که دوست دارید را ندارید. تندخوانی همون راهی هستش که به دنبالش هستید.

جلوگیری از حواس پرتی یا  عدم تمرکز جلوگیری از حواس پرتی یا عدم تمرکز

یکی دیگر از فواید تندخوانی جلوگیری از حواس پرتی هستش. زمانی که سرعت مطالعه شما پایین باشد دچار عدم تمرکز هم می شوید. زمانی که با سرعت کم در حال مطالعه هستی در این شرایط راحت‌تر می‌توانید خوراکی بخورید،. تلویزیون نگاه کنید یا حواستون پرت محیط اطراف بشه، در حالی که یک فرد تند خوان که با سرعت بالا در حال مطالعه هست مجبوره که برای بالا بردن دقت خودش بیشتر تمرکز کنه. زمانی که شما تندخوانی می‌کنید ۵۰% تمرکز شما بیشتر می‌شود.

افزایش انگیزه و علاقه نسبت

افزایش انگیزه و علاقه نسبت به مطالعه آیا برای شما هم پیش آمده است. که مطلبی را با علاقه شروع به مطالعه کنید اما خیلی زود خسته شوید. یکی از عواملی که باعث بی انگیزگی در حین مطالعه می شود کند خوانی است. وقتی یه مطلب را آرام می خوانید و سرعت کمی دارید. حواستان پرت شده و چشمانتان خسته می شود. در نتیجه نسبت به مطالعه علاقه می شوید

خستگی هنگام مطالعهخستگی هنگام مطالعه

زمانی که شما به آرامی مطالعه می کنید دچار خستگی روحی یا جسمی می شوید در خستگی جسمی کم کم شروع به لم دادن می کنید. و در نهایت دراز می کشید شاید هم خوابتان ببرد خستگی روحی و ذهنی نیز موجب می شود علاقه‌ای به ادامه مطالعه نداشته باشید Speed ​​reading

بهتر عمل کردن حافظه

مغز مثل یک بخش عضله ای در بدن است زمانی که می خواهید عضلات خود را تقویت کنید. به باشگاه می روید برای بهبود حافظه م نیاز به باشگاه مغز و تمرینات پیوسته دارید. اگر هر روز مغز خود را آموزش دهیم قوی تر می شود و بهتر عمل می کند تندخوانی یکی از روش هایی است. که سبب افزایش سرعت یادگیری مغز می شود در نتیجه مغز شما عادت می‌کند که اطلاعات را سریعتر یاد بگیرد و حافظه شما بهبود می یابد