تندخوانی کتاب

در این مقاله قصد داریم تا دانسته های خود را در باب تندخوانی کتاب بیان کرده و به شما ارائه دهیم. به همین منظور به شما پیشنهاد می کنیم هر کدام از نکات مطرح شده را در این زمینه به تفکیک مورد بررسی قرار دهید. در صورت یادگیری مهارت تندخوانی کتاب و مهارت های اولیه آن می توانید به نتایج بسیار مثبتی دست پیدا کنید.

شیوه تندخوانی کتابشیوه تندخوانی کتاب 

بعضی از افراد فکر می کنند تندخوانی کتاب به معنای مطالعه اجمالی سطرهای آن بدون دقت و تفکر است. در صورتی که این طور نیست. تندخوانی کتاب شیوه و روش مخصوص به خود را دارد.

شما نمی توانید بدون یادگیری شیوه آن اقدام به مطالعه کنید. ابتدا باید روش های آن را بشناسید سپس مطالعه خود را آغاز کنید. در این شرایط به شما توصیه خواهیم کرد تا شیوه تندخوانی کتاب را که در این مطلب به صورت تخصصی مطرح کرده ایم بررسی کرده و سپس آن را به سبک مطالعه خود تبدیل کنید. تندخوانی

مراحل تندخوانی کتاب

  1. ترک عادت کندخوانی

اولین گام برای تندخوانی کتاب، ترک عادت کندخوانی است. به این نکته توجه کنید که ترک عادت کندخوانی به دلیل این که اغلب افراد به آن عادت کرده اند معمولا با سختی رو به رو است. به عبارتی شما ابتدا باید عادت کندخوانی خود را ترک کرده و سپس مهارت های تندخوانی خود را تقویت کنید.

به عبارتی شاید شما شرایطی را تجربه کرده اید که مجبور بوده اید مطالب زیادی را در یک زمان مشخص مطالعه کنید. به عبارتی اکثر افرادی که در مقاطع بالا تحصیل می کنند، اغلب با این مسئله رو به رو هستند. شما می توانید با آموزش و یادگیری این تکنیک، مهارت تندخوانی کتاب را در یک زمان به دست بیاورید.

  1. انتخاب یک فضای آرام برای مطالعهانتخاب یک فضای آرام برای مطالعه

دومین گام تندخوانی کتاب، انتخاب یک فضای آرام برای مطالعه است. مطالعه در یک محیط آرامش بخش می تواند تاثیر زیادی بر افزایش سرعت مطالعه شما داشته باشد. به عبارتی سرعت مطالعه شما تا حدود زیادی به انتخاب یک محیط آرام و یک موقعیت مناسب بستگی دارد.

به عبارتی انتخاب یک محیط آرام باعث می شود تا تمام تمرکز شما صرف مطالعه کتاب شود. توجه داشته باشید که عوامل انحرافی در محیط آرام، بسیار کم است. همه این موارد سبب می شود تا شما مهارت تندخوانی کتاب را به دست بیاورید.

توجه داشته باشید که تندخوانی در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا تا حدود زیادی غیر ممکن است. معمولا در محیط های شلوغ عوامل زیادی برای حواس پرتی شما وجود دارد. این موارد مانعی برای تند خوانی کتاب محسوب می شوند. به شما توصیه می کنیم یک محیط مناسب را برای مطالعه کتاب انتخاب کنید.

  1. پوشاندن مطالب خوانده شده

شما می توانید یک کارت را روی مطالب خوانده شده بگذارید. در این شرایط مطالب خوانده شده دیگر باعث حواس پرتی شما نخواهند شد. حتما توجه کرده اید که هنگام مطالعه کتاب، برخی از موارد هستند که در یادگیری آن ها تردید داریم.

تندخوانی کنکور

این مطالب سطح دشواری زیادی دارند. بسیاری از ما بعد از این که این مطالب را درک کردیم، مجددا آن ها را مطالعه می کنیم. حتی هنگام مطالعه مطالب جدید، ممکن است که دوباره مطالب قبلی را مرور کنیم.

شما می توانید با استفاده از یک کارت مطالب بالاتر را بپوشانید. به همین دلیل دیگر باعث گمراهی شما نخواهند شد. شما می توانید این موارد را برای تندخوانی کتاب به کار بگیرید.

  1. برنامه ریزی و زمان بندیبرنامه ریزی و زمان بندی

برنامه ریزی و زمان بندی یکی از کارهایی است که شما می توانید برای افزایش سرعت مطالعه خود انجام دهید. توجه داشته باشید که مطالعه شما باید طبق برنامه باشد.

ممکن است که در صورت مطالعه خارج از برنامه زمانی، زمان کافی برای مطالعه تمام مطالب نداشته باشید. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم حتما در چارچوب برنامه زمانی، کتاب را مطالعه کنید.

کسب مهارت تندخوانی کتاب به چه کسانی توصیه خواهد شد؟

مهارت تندخوانی یکی از مهم ترین مهارت های اهالی قلم و افرادی است که با اقشار کتابخوان در ارتباط هستند. در حقیقت شما می توانید با استفاده از این توانایی، در جهت افزایش سایر مهارت های خود، اقدامات زیادی را انجام دهید.

در حقیقت این امکان مهیا است که با تقویت مهارت تندخوانی کتاب،  سایر مهارت های خود را تقویت کنید. به طور کل همه افراد می توانند با بهره گیری از این توانایی، از مزایای آن استفاده و نتایج مثبت آن را مشاهده کنند.

درست به همین منظور به شما توصیه می کنیم این موارد را مطالعه و بررسی کنید. مهارت تندخوانی کتاب به دانشجویان، دانش آموزان، استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، فرهنگیان و نویسندگان و….. توصیه خواهد شد. شما می توانید این موارد را به دقت بررسی کرده و مهارت تندخوانی کتاب را تقویت کنید.

باورهای نادرست درباره تندخوانی کتابباورهای نادرست درباره تندخوانی کتاب

عدم درک مطالب و مفاهیم آن ها

بعضی به اشتباه فکر می کنند تندخوانی به معنای مطالعه اجمالی و بدون دقت نظر است. این باور نادرست است. تندخوانی به معنای خوانش هدفمند مطالب با نهایت دقت و سرعت است. به عبارتی اغلب افراد یاد می گیرند تا با سرعت بسیار بالا، مطالب را مطالعه و آن را وارد حافظه بلند مدت خود کنند.

شما می توانید در صورت داشتن این مهارت، مطالب را در زمان محدود و با دقت بالا استنباط کنید. در حقیقت این تکنیک ها به شما آموزش داده خواهند شد. شما می توانید به مانند سایر افراد این مهارت را در خود تقویت کنند.

اغلب افرادی که یادمی گیرند مطالب را با سرعت بالا مطالعه کنند، یاد می گیرند تا مفاهیم را درک و استنباط کنند. در حقیقت تمام افراد علاقه مند به درک روشن مطلب در مدت زمانی کوتاه می باشند. اگر قرار باشد تندخوانی نتیجه عکس داشته باشد، در این شرایط امروز شاهد اظهارنظر متخصصان و افراد توانا در این زمینه نبودیم.

کاهش تمرکز و توجه افرادکاهش تمرکز و توجه افراد

یکی دیگر از باورهای غلط در زمینه تندخوانی کتاب، کاهش تمرکز و توجه مطالب است. در حقیقت شما می توانید با نهایت تمرکز و توجه، مطالب را مطالعه و حتی مرور کنید. بعضی از افراد فکر می کنند مطالعه آهسته سبب درک بهتر مطالب می شود. این تصور اشتباه است.

اگر قرار باشد تا شما مطالب را در مدت زمان طولانی به خاطر بسپارید، ممکن است که ذهن شما همزمان درگیر موارد زیادی شود. برای این که نحوه عملکرد خود را ارزیابی کنید، می توانید پرسش هایی را از خود مطرح کنید. این گونه می توانید بهتر و دقیق تر این موارد را متوجه شده و درک کنید.

راندمان پایین

یکی دیگر از باورهای نادرست در زمینه تندخوانی کتاب، راندمان پایین است. برخی به اشتباه تصور می کنند که اگر مطالب را تندتر مطالعه کنند، به نتایج مثبتی دست پیدا نمی کنند. این گروه در میان دانش آموزان بیشتر به چشم می خورند.

به شما پیشنهاد می کنیم تا با یادگیری مهارت تندخوانی کتاب، نتایج مثبت آن را به دقت بررسی کنید. راندمان پایین ناشی از عدم توجه و تمرکز هنگام مطالعه است. این در شرایطی است که اگر شما در حین مطالعه تند، حواس خود را مدیریت کنید، می توانید راندمان بالای آن را مشاهده کنید. به شما پیشنهاد خواهیم کرد بر این اساس مهارت های تندخوانی کتاب را فرا بگیرید.

تندخوانی کتاب چه مزایایی دارد؟تندخوانی کتاب چه مزایایی دارد؟

تندخوانی کتاب مزایای زیادی را برای افرادی که به این مهارت دسترسی دارند به همراه دارد. در حقیقت تندخوانی از هر جهت می تواند برای افرادی که مهارت های آن را به دقت یاد گرفته اند مفید بوده باشد.

تقویت حافظه

اگر علاقه مند به یادگیری مهارت تندخوانی کتاب هستید، بدانید که این مهارت سبب بهبود عملکرد حافظه شما خواهد شد. به عبارتی حافظه شما با این روش بسیار تقویت خواهد شد.

هنگامی که شما یک مطلب را با سرعت بالا مطالعه می کنید، ذهن شما درگیر یادگیری مطالب زیادی خواهد شد. به طوری که تخمین زده می شود یادگیری حاصل از تندخوانی 4 برابر بیشتر از یادگیری با خوانش آهسته مطالب است.

افزایش انرژی و جلوگیری از خستگی هنگام مطالعه

یکی دیگر از نتایج مثبت تندخوانی کتاب، افزایش انرژیِ و جلوگیری از خستگی هنگام مطالعه است. اگر شما مطالب را با سرعت بالا مطالعه کنید، ذهن شما درگیر مطالب یکنواخت نخواهد شد. به عبارتی ذهن شما مطالب را به صورت چندجانبه دریافت می کند.

این عامل سبب می شود تا شما هنگام مطالعه خسته نشوید. در این شرایط می توانید مطالب بیشتری را به حافظه خود بسپارید. این یکی از مهم ترین نتایج مثبت مطالعه کتاب به شمار می رود. بر این اساس به شما پیشنهاد می کنیم تا حتما به این موارد دقت داشته و مهارت های تندخوانی را یادبگیرید.

 

Speed ​​reading book