تندخوانی پیشرفته

گاهی اوقات با انبوه مطالبی روبه­رو می­شویم که برای مطالعه همه آنها وقت نداریم. آموختن مهارتی مثل تندخوانی به ما کمک می­کند نه تنها حجم زیادی از مطالب را در مدت زمان بسیار کم بخوانیم بلکه باعث می­شود حافظه ما تقویت شود و از همه مهم­تر لذت یک مطالعه اصولی را تجربه کنیم.

در این مقاله سعی داریم مطالبی در خصوص روش­های اصولی تندخوانی پیشرفته تونی بازان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید:

 • معرفی تونی بازان
 • موفقیت در مطالعه
 • اصول مهارت در مطالعه سریع
 • نکات کاربردی در روش تندخوانی پیشرفته تونی بازان
 • تندخوانی برای امتحان

معرفی تونی بازان

معرفی تونی بازان

آنتونی پیتر بازان متولد انگلیس، نویسنده و مشاور آموزشی است که در سن 18 سالگی به تدریس در دانشگاه مشغول شد. او را می­توان از بنیانگذاران روش نقشه ذهنی دانست.

بازان با اقشار مختلف مردم از جمله ورزشکاران، کودکان در همه سنین و دانشجویان دانشگاه­ها کار کرده است و به آنها آموزش داده است که چطور از قدرت ذهنشان استفاده کنند. تندخوانی پیشرفته

او بیش از صد کتاب را تالیف کرده است که کتاب­های او به 30 زبان زنده دنیا ترجمه و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. بازان به عنوان نویسنده کتاب­های روانشناسی مردم پسند، شهرت دارد. تندخوانی پزشکی

موفقیت در مطالعه

آموختن مهارت تندخوانی پیشرفته تونی بازان یکی از راه­هایی است که کیفیت مطالعه شما را افزایش می­دهد. برای تندخوانی تمرین زیادی لازم است تا سرعت مطالعه نیز به صورت خودکار افزایش پیدا کند. به طوری که می­توانید سرعت مطالعه خود را به 3580 کلمه در هر دقیقه برسانید.

افرادی که آهسته مطالعه می­کنند بیشتر حواسشان به اطراف پرت می­شود و تمرکزی بر روی مطالعه خود ندارند. یکی از مزیت­های تندخوانی این است که باعث کاهش حواس­­پرتی در حین مطالعه می­شود.

اصول مهارت در مطالعه سریع

اصول مهارت در مطالعه سریع

1-طراحی ذهن

نقشه ذهنی یا طراحی ذهن یک تکینک است که با استفاده از تصاویر یا انتخاب یک کلمه کلیدی مطالب به ذهن سپرده می­شود. در مرحله طراحی ذهن تنها با استفاده از یک یا دو برگه کاغذ نقشه ذهنی را رسم کرده و نیازی به یادداشت­های زیاد ندارید. همایش تندخوانی

2- خواندن اطلاعات بوسیله مغز

یک تصور غلط در بین بعضی از افراد این است که اگر با صدای بلند مطلب را بخوانیم بهتر یاد می­گیریم. این در حالی است که سرعت خواندن مغز بیشتر از سرعت خواندن چشم است. پس سعی کنید مطالب را فقط با مغز خود بخوانید.

3- داشتن تسلط کافی در تندخوانی

 • حذف عامل مزاحم
 • هماهنگی بین چشم و دست
 • ممارست و تمرین
 • وضعیت بدن در هنگام مطالعه
 • افزایش سطح مهارت­های تندخوانی
 • ویژگی های تندخوانی

 

تندخوانی پیشرفته – نکات طلایی ویزه در روش تندخوانی پیشرفته تونی بازان

نکات کاربردی در روش تندخوانی پیشرفته تونی بازان

1-اهمیت محیط مطالعه

اولین قدم موفقیت در تندخوانی پیدا کردن یک محیط ساکت و روشن و بدون مزاحم است. سعی کنید ذهن خود را نیز مانند محیط مطالعه از آشفتگی و شلوغی پاک کنید و پس از تمرکز کافی شروع به خواندن کنید. حالت بدن شما در هنگام مطالعه بسیار مهم است و نشستن پشت میز باعث می­شود مغز شما هوشیارتر عمل کند.

2- هدایت کردن چشم­ها هنگام مطالعه

با استفاده از یک ابزار مانند خودکار، مداد یا انگشت خود هنگام خواندن مطالب کلمات و جملات را دنبال کنید تا ذهن شما نتواند به جیز دیگری به جز همان کلمه معطوف شود.

3- به عقب بازنگردید

در هنگام مطالعه به چشمان خود اعتماد داشته باشید و به این مسئله فکر نکنید که شاید کلمه ای را از قلم انداخته باشید. این تصور باعث می­شود شما به مطالب قبل برگردید و همین مسئله باعث کاهش سرعت مطالعه شما می­شود.

4- درک بهتر با مطالعه سریع­تر

در هنگام تندخوانی مغز شما اطلاعات دریافتی را به تکه­های متفاوتی تقسیم بندی می­کند که همین تکه کردن اطلاعات اساس تندخوانی را تشکیل می­دهد. ذهن آماده است تا کلمات بیشتر از 400عدد را در هر دقیقه دریافت کند. پس می­توان گفت تندخوانی باعث درک بیشتر و بهتر می­شود. افزایش تمرکز در رانندگی

 

5- استفاده از قانون به­ علاوه یک

قانون به­علاوه یک به عنوان یک قانون طلایی ثبت شده­ است و انجام این قانون به شما کمک می­کند تا سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. روش این قانون به این صورت است که افزایش سرعت مطالعه شما در یک زمان به مقدار افزایش فقط یک کلمه در دقیقه باعث می­شود که عملکرد شما بهتر شود و اعتماد به نفس شما افزایش یابد.

و سخن آخر این­که مهارت تندخوانی پیشرفته تونی بازان به تمرین و زمان زیادی نیاز دارد و شما نمی­توانید بدون تلاش، ره صدساله را یک شبه طی کنید. اما در صورت رعایت کردن نکات ذکر شده می­توانید توانایی خود را در تندخوانی بالا ببرید و با تسلط بر این تکنیک در زمان خود صرفه­جویی کنید.

b2n

yun

rizy

Advanced speed reading