تندخوانی در 21 روز

تندخوانی مهارت کسب دانش بیشتر و درک بالاتر در اثر افزایش سرعت مطالعه است. کسانی که این مهارت و تکنیکهای اصولی مطالعه کردن را آموخته باشند نسبت به دیگران از سطح دانش بالاتری قرار دارند زیرا در مدت زمان کوتاهتری میتوانند اطلاعات دریافتی زیادی داشته باشند.

در این مقاله به مباحثی درباره تکنیکهای تندخوانی در 21 روز خواهیم پرداخت:

  1. تفاوت تندخوان و کندخوان
  2. چرا تندخوانی در 21 روز
  3. فواید تندخوانی
  4. تمرینات اولیه تندخوانی
  5. فرمول سرعت مطالعه
  6. دوره تقویت حافظه

تفاوت تندخوان و کند خوان

تفاوت تندخوان و کند خوان

تندخوانی سرعت مطالعه را 5 تا 7 برابر افزایش میدهد. تندخوان میتواند 1000 کلمه را در دقیقه بخواند و نزدیک به 80 درصد مطالب را درک کند اما سرعت مطالعه کندخوان 150 کلمه دردقیقه است که گاهی این سرعت مطالعه از حد نرمال هم کمتر میباشد و به کاهش تمرکز و یادگیری منجر میشود.

چرا تندخوانی در 21 روز؟

روانشناسان معتقدند که برای از بین بردن عادات کهنه و جایگزین کردن یک عادت جدید 21 روز زمان لازم است. اگر شما قصد دارید عادت مطالعه نکردن را فراموش کنید و عادت جدید مطالعه را جایگزین آن کنید لازم است که عمل خواندن کتاب را در 21 روز ادامه دهید تا در پایان این سه هفته به هدف خود دست پیدا کنید.

برای موفقیت بیشتر بهتر است از تکنیکهای تندخوانی در 21 روز استفاده کنید تا علاوه بر عادت مطالعه کردن سرعت مطالعه خود را نیز افزایش دهید تا در زمان کوتاهی بتوانید مطالب مورد علاقه خود را مطالعه کنید. مغز همه افراد دارای این توانایی است که سرعت مطالعه خود را چندین برابر افزایش دهد.

برای رسیدن به این توانایی و کسب نتایج دلخواه خود نیازمند تمرین زیاد و گسترده دارید. تندخوانی در 21 روز یکی از این تمرینات افزایش تمرکز و افزایش سرعت مطالعه کردن میباشد.

فرمول سرعت مطالعه

 

بهتر است قبل از محاسبه سرعت مطالعه در تندخوانی، سرعت مطالعه قبل فرمول سرعت مطالعهاز تندخوانی هم اندازه گرفته شود تا به راحتی بتوان این دو سرعت را با هم مقایسه کنید. فرمول محاسبه عبارت است از تعداد کلمات مطالعه شده تقسیم بر زمان مطالعه بر دقیقه.یادگیری سریع

با انجام این محاسبه شما میتوانید سرعت مطالعه خود را حساب کرده و بدانید در کدام دسته از افراد از لحاظ تندخوان یا کندخوان بودن قرار میگیرید.تندخوانی در 21 روز

فواید تندخوانی

فواید تندخوانی

دوره تندخوانی مزایا و فواید زیادی دارد که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-افزایش سرعت مطالعه 5 تا 7 برابر

2- تقویت ذهن و حافظه

3- افزایش حجم حافظه کوتاه مدت

4- انتقال سریع اطلاعات به حافظه بلند مدت

5- افزایش تمرکز و درک بهتر

6- افزایش سرعت عمل در کارهای روزمره

7- افزایش اعتماد به نفس و بالابردن انگیزه

8- سازماندهی و طبقه بندی اطلاعات در ذهن

9- صرفه جویی در وقت و زمان

10- کاهش استرس و اضطراب

تندخوانی در 21 روز

تمرینات اولیه تندخوانی

1-استفاده از ابزار در هنگام مطالعه

تکنیک خطبردن هنگام مطالعه به افزایش تمرکز و فهم بهتر مطالب کمک میکند. گاهی خطبردن با انگشت یا نشانه کتاب انجام میشود ولی بهترین ابزار برای این کار استفاده از خودکار یا مداد است زیرا ممکن است در حین مطالعه نیاز باشد مطلبی را یادداشت کنید.

2- علامتگذاری در هنگام مطالعه

در هنگام مطالعه با همان مداد یا خودکاری که در مرحله قبل مطالب را خط میبرید بهتر است قسمتهای مهم را علامتگذاری کنید تا اگر نیاز به مرور داشتید به جای خواندن همه مطالب فقط قسمتهای مهم علامت گذاری شده را مرور کنید.

3- اصول استانداردسازی مکان مطالعه

یکی از تمرینات تندخوانی قرار گرفتن در محیطی آرام و بدون سروصدا میباشد. زیرا مطالعه به تمرکز نیاز دارد و مکان ساکت باعث افزایش تمرکز میشود. نور مکان مطالعه هم مهم است و برای مطالعه باید در جایی قرار بگیرید که همزمان از نور زرد و سفید استفاده شده است. تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

4- زمان شروع و پایان مطالعه

قبل از شروع مطالعه محدوده زمانی مطالعه خود را مشخص کنید. مثلا اگر قرار است 25 صفحه کتاب را در 90 دقیقه بخوانید ساعت شروع و ساعت پایان را بنویسید و با توجه به آن سرعت مطالعه خود را تنظیم کنید.تندخوانی در 21 روز

5- گسترش حوزه دید هنگام مطالعه

برای داشتن تمرکز کافی در هنگام مطالعه بهتر است حرکات ماهیچههای چشم را تقویت کنید زیرا وسعت محدوده دید در هنگام مطالعه در ایجاد تمرکز و درک بهتر مطالب تاثیر بسیاری دارد.

سخن پایانی

با توجه به عملکرد مهارتهای تندخوانی میتوان گفت یادگیری این مهارت برای همه افراد با هر سن و سال که توانایی خواندن و نوشتن داشته باشند از دانش آموزان ابتدایی تا افراد 90 ساله ضروری و امکانپذیر است. پس برای اینکه حداقل یک قدم به رویاهایتان نزدیکتر شوید از همین حالا شروع کنید.

تندخوانی در 21 روز

b2n

yun

rizy

Speed reading in 21 days