اهمیت تندخوانی

سلام دوستان، تبریک می گم به شما عزیزانی که اقدام به مطالعه مقاله ارزشمند اهمیت تندخوانی کرده اید. شما جزو 20 درصد از کسانی هستید که برای یادگیری خودتان ارزش قائلید. اهمیت تندخوانی

خیلی از افرادی که به کتاب و کتابخوانی علاقه ای ندارد، به دنبال یک روش ساده و آسان برای خواندن کتاب هستند. برای کسانی که اولین بار اسم تندخوانی به گوش آن ها می رسد، در ابتدا تعجب می کنند و هیچگونه ذهنیتی از این روش فوق العاده برای کتاب خواندن ندارند.

خواص تندخوانی و فواید آن بقدری زیاد و گسترده است که به تمامی افراد پیشنهاد می شود.

یکی از بی نظیر ترین روش های تقویت حافظه، به شما پیشنهار می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید با روش تندخوانی و تقویت حافظه، آشنا شوید.

بین تندخوانی و تقویت حافظه رابطه بسیار نزدیکی به یکدیگر دارند. هر کدام از این موارد باعث سریع خواندن می شوند.

افرادی که تندخوان هستند، حافظه قوی نیز دارند. مهارت تندخوانی مغز شما را به چالش می کشد. این به چالش کشیدن باعث می شود مغز شما عملکرد بیشتری داشته باشد.

شما بدون این مهارت باید زمان زیادی را به مطالعه کردن اختصاص دهید. آرام خواندن باعث می شود تمرکز شما به هم بریزد و نتوانید به راحتی بر روی چیزهایی که می خوانید متمرکز شوید.

یکی از اشتباه ترین باور راجب تندخوانی کتاب این است که بسیاری از افراد تصور می کنند این مهارت به معنای تند تند خواندن است. در این روش نه تنها سریع تر مطالعه می کنید، بلکه کنار سرعت مطالعه، درک مطلب شما نیز همان اندازه افزایش پیدا می کند. تندخوانی برای امتحان به شدت به دانش آموزان و دانشجویان پیشنهاد می شود. اهمیت تندخوانی

هر آنچه که راجب تندخوانی باید بدانید

اهمیت تندخوانی

اهمیت تندخوانی

اهمیت تندخوانی روی تمرکز و تقویت حافظه نیز موثر است. باید بگوییم تندخوانی و تقویت حافظه رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند.

برخلاف تصوری که داریم، مغز ما می تواند کلمات را فقط با نگاه کردن پردازش کند. یک فرد بدون اینکه مهارت تندخوانی باید فعالیت مغزی بیشتری نسبت به یک فردی که تندخوان است، انجام دهد.

شما بدون روش تندخوانی، به آرامی مطالعه می کنید و بر روی کلمات توقف یادی دارید. این توقف و آرام خواندان شما باعث کاهش تمرکز و حواس پرتی می شود. برای مثال شاید یک فرد تندخوان 50 بار بر روی کلمات توقف داشته باشد و یک فردی که تندخوان نیست، 500 بار توقف داشته باشد.

فرهنگ تندخوانی  در ژاپن در مقایسه با کشور های دیگر بسیار پیشرفته تر است. فرهنگ کتابخوانی در ژاپن بسیار غنی تر از کشورهای دیگر است. آمریکایی ها بین650 تا 800 کلمه را در یک دقیقه مطالعه می کنند و  ژاپنی ها با ثبت رکورد قادر به خواندن بیش از 1000 کلمه در دقیقه هستند. اهمیت تندخوانی

حتما به مقاله تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد مراجعه کنید.

اهمیت تندخوانی در مطالعه

آرام خواندن باعث می شود عضلات چشم شما خسته شود و خوابتان بگیرد. برای مطالعغه کردن بهتر است دراز نکشید یا روی تخت خواب نشینید. برای  مطالعه کردن بهتر است پشت میز بنشینید.

سعی کنید صاف موقع مطالعه کردن، صاف بنشینید و تنفس عمیق داشته باشید. درست نشستن باعث تنفس عمیق و درست می شود. وقتی اکسیژن رسانی به مغز شما به روش درست صورت بگیرد، و شما مفاهیمی که مطالعه می کنید را به خوبی متوجه می شوید.

امروزه شما مجبورید زمان زیادی را به خواندن پیام  و کتاب های مختلف صرف کنید و این مطالعه کردن زمان بسیاری زیادی را از شما می گیرد.

ما در تندخوانی یاد می گیریم خواننده بهتری باشیم و  با سرعت و درک بیشتر مطالعه کنیم.  در گذشته دانشمندان معتقد بودند که وقتی شما نوشته ای را می خوانید، هر دو چشم شما بر روی حرف خاصی در یک واژه متمرکز می شود. امروزه دانشمندان معتقدند که هر کدام از چشم های ما روی یک  حرف متفاوت می تواند متمرکز شود.

یک فرد تندخوان قادر است بین 1000 تا 1700 کلمه را بخواند. یکی از کتاب های مم راجب تندخوانی، کتاب کیت رینز به نام حرکات و پردازش اطلاعات حین خواندن،  به کارکرد چشم ما هنگام خواندن می پردازد.

نویسنده ایمن کتاب اینگونه بیان می کند که شما می توانید تندتر بخوانید، این تندتر خواندن و سرعت مطالعه شما رفته به رفته افزایش پیدا می کند و در ادامه با افزایش سرعت مطالعه شما، میزان درک و فهم مطالب نیز به طور شگفت آوری بالا می رود.

برای افرادی که کنکوری هستند،  به دلیل زمان کم و حجم بالای مطالب، مهارت تندخوانی به شدت پیشنهاد می شود. شما می توانید به مقال در سایت ما مراجعه کنید.  اهمیت تندخوانی

بیشتر بخوانید: شخصیت شناسی mbti

رایج ترین عادات بدخوانی

رایج‌ترین عادات بدخوانی

کسانی که مهارت تندخوانی را به خوبی بلد نیستند، و اهمیت تندخوانی را نمی دانند، عاداتی بد دارند که نمی توانند با سرعت بالا و به خوبی مطالعه کنند. برای تقویت مهارت تند خوانی نیاز دارید تا یک سری عادت های بد و غلطی که تا به امروز به همراه داشته اید را کنار بگذارید.

شما برای توسعه و سرمایه گذاری روی خودتان باید از ناحیه امن خود خارج شوید. ناحیه امن یکی از بهترین مکان هایی است که شما می توانید تا آخر عمر با خوبی و خوشی در آن زندگی کنید. اما همین ناحیه امن خطرناک ترین مکان نیز محسوب می شود.

در ناحیه امنی که قرار دارید، هیچگونه اتفاق بد وچالش بر انگیزی برای شما اتفاق نمی افتد. خارج شدن از ناحیه امن یعنی اینکه شما یک سری از عادات بد خود را کنار می گذارید و برای بهبود رفتار و اخلاق خودتان تلاش می کنید. اگر شما تا به امروز به آرامی و با سرعت بسیار کم مطالعه کرده اید، بهتر است از ناحیه امن خود خارج شوید و به یادگیری مهارت های تندخوانی روی بیاورید.

یادگیری چنین مهارت های ارزشمندی تا آخر عمر همراه شما خواهد بود. پس شما برای یادگیری این مهارت باید عادات غلط و رایج خود را به طور کلی کنار بگذارید. اهمیت تندخوانی

  • خواندن کلمه به کلمه

خواندن کلمه_به کلمه

 

خیلی از افرادی که به آؤامی و با سرعت کم مطالعه می کنند، اغلب بر روی واژه ها متمرکز می شوند و مفهوم کلی جمله را به هیچ عنوان متوجه نمی شوند. افراد تندخوان کلمه ها را به صورت گروهی و مفهومی تر می خوانند. همین الان یک تست از خودتان بگیرید. به شیوه خواندن خودتان هنگام خواندن این مقاله دقت کنید، آیا جمله ها را به صورت کلمه به کلمه می خوانید یا به صورت گروهی؟

برای تبدیل شدن به یک فرد تندخوان می توانید خواندن کلمه به کلمه را کنار بگذارید و هربار به تعداد واژه هایی که می خوانید اضافه تر کنید. در این حالت سرعت مطالعه شما بالا می رود و مطالب را مفهومی تر یاد می گیرید.

  • بازگشت به عقب

بازگشت به عقب

گاهی اوقات خیلی از افراد در هنگام مطالعه کردن عادت دارند به عقب باز می گردند و همین  موضوع باعث می شود تمرکز شما روی مطالب از بین ببرد. شک اینکه مطالب قبلی را نفهمیده اید باعث می شود درک شما از روی موضوع کلی به شدت کاهش پیدا کند. اهمیت تندخوانی

یکی از بهترین روش ها برای اینکه دیگه به عقب برنگردید، این است که از یک اشاره گر استفاده کنید. اشاره گر باعث می شود چشم شما جملات را دنبال کند و این کمک را به شما کند که دیگ به عقب بازنگردید. سرعت مطالعه شما با این روش به سرعت حرکت اشاره گر شما بستگی دارد.

شما هم اگر دوست دارید به یک فرد تندخوان تبدیل شوید و تمرکز خودتان را افزایش دهید، پیشنهاد می کنم با تهیه دوره تندخوانی روی خودتان سرمایه گذاری کنید و از فواید تندخوانی و اهمیت تندخوانی بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید : شخصیت کاریزماتیک

The importance of speed reading