افزایش تمرکز

افزایش تمرکز در این مقاله هدف ما کسانی هستند که می خواهند افزایش تمرکز داشته باشند! سریع ترین راه برای افزایش تمرکز در این مقاله به شما گفته می شود، پس با ما همراه باشید.

همه افراد دوست دارند وقتی کاری را انجام می دهند در انجام دادن آن کار بهترین باشندو پس نیاز به تمکز بالا دارند. زمانی که ذشما کاری را با تمرکز بالا انجام می دهید، آن کار به نحو احسنت و عالی انجام می شود.

افزایش تمرکز برای کنکوری ها یکی از ضروری ترین کارهاست. برای یادگیری افزایش تمرکز و راهکار های آن به مقاله تندخوانی کنکور مراجعه کنید.

تمرکز در هر کاری با مطالعه کردن و تمرین بدست می آید.

اهمیت تندخوانی

اصلا تمرکز یعنی چه؟

تمرکز یعنی اینکه ما بتوانیم توجه و اراده خودمان را همسو کنیم و کنترل توجه خودمان را داشته باشیم. در هنگام مطالعه ممکن است تمرکز ما پایین باشد و فکر های گوناگونی در ذهن ما ایجاد شود.

تمرکز یعنی به جای شاخه به شاخه پریدن و از دست دادن توجه، ما زمان و انرژی خودمان را روی انجام فقط و فقط یک کار بگذاریم.

شاید بریتان پیش آمده باشد که می خواهید در عرض  نیم ساعت 20 صفحه از کتابی را بخوانید، اما بعد از گ ذشت یک ساعت و نیم به خودتان می آیید و می بینید، فقط 4 صفحه از کتاب را خوانده اید افزایش تمرکز یکی از کلید های موفقیت برای رسیدن به موفقیت است.

بدون داشتن تمرکز هیچگاه یادگیری اتفاق نمی افتد. پس تمرکز یکی از موارد مهم و کاربردی در زندگی هر فردی است.

در این مقاله همراه ما باشید تا با 6 راه آسان برای خلاص شدن از تمرکز پایین آشنا شوید.

افزایش تمرکز

خواص تندخوانی

راه های افزایش تمرکز

راه های افزایش تمرکز

افزایش تمرکز یکی از مهارت هایی است که نیاز به تمرین و انجام تکنیک های موثر دارد.

هیچکس نمی تواند بدون انجام هیچگونه تمرینی، تمرکز خودش را افزایش دهد.

یکی از استید بنام گلوریا مارک ( Gloria Mark ) راجب تمرکز اینگونه می گوید که زمانی که شما تمرکز خودتان را از دست می دهید، حداکثر  25 دقیقه زمان نیاز دارید تا دوباره روی کار اصلی خودتان متمرکز شوید. در برخی از بررسی  ها زمان بازیابی و برگشتن به تمرکز کافی  5 دقیقه  و در برخی دیگر  15 دقیقه  زمان لازم است تا به حالت عادی، تمرکز بر گردیم.

از دست دادن تمرکز باعث می شود زمان زیادی از ما صرف شود تا به حالت عادی برگردیم.

بیشترین عواملی که باعث از دست دادن تمرکز ما می شوند، عوامل بیرونی مانند : گوشی تلفن همراه، شبکه های اجتماعی، اعلان های گوشی ما و افرادی که تمکز ما را بهم می زنند.

اما ما باید قبول کنیم که از دست دادن تمرکز و بازگشتن به تمرکز دست خودمان است.

شما برای افزایش تمرکز خودتان نیازمند به تشکیل مسیر عصبی هستید.

تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

 • چند کار را به صورت همزمان انجام ندهید

چند کار را به صورت همزمان انجام ندهید

انجام دادن چند کار به طور همزمان باعث می شود شما تمرکز کافی برای انجام دادن کاری را نداشته باشید. ما به خیال خودمان فکر می کنیم با انجام دادن چند کار در یک زمان، در زمان خودمان صرفه جویی کرده ایم. ولی این کار باعث می شود کار هایی که انجام می دهیم، کیفیت کافی را نداشته باشند.

انجام دادن چندکار به صورت همزمان باعث می شود ما احساس کنیم حس خوبی داریم.

اینکه ما چند کار را به صورت همزمان انجام  دهیم، باعث پایین آمدن بهره هوشی ما می شود و ما مرتکب اشتباهات زیادی می شویم.

همه ما دوست داریم، چند کار را بصورت همزمان انجام دهیم. ولی این کار باعث می شود ما تمرکز کافی بر روی انجام دادن آن کار ها را نداشته باشیم .

ساختار مغز ما بگونه طراحی شده است که می تواند چندکار را به صورت همزمان انجام دهد. این کار باعث می شود کیفیت نهایی کار ها پایین بیاید.

برای مثال شما در حال تماشای یک ویدیو آموزشی هستید که یکباره پیامی برای شما می آید. شما در همین حین پیانم را می خوانید و همزمان که در حال دیدن پیام هستید، ویدیو آموزشی خودتان را نگاه می کنید.  این کار باعث کاهش میزان عملکرد و کارایی شما می شود.

اینکه شما چند کار را انجام دهید، به معنی زرنگی نیست.  این کار باعث کند شدن ما می شود و کیفیت عملکرد ما به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

تندخوانی کتاب

 • تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو

یکی از محتواهای رایگانی که در پیج نگار شریعت نیا تدریس شده است، تکنیک پومودورو است. این تکنیک ( Pomodoro technique )  یک تکنیک عالی  برای افزایش تمرکز می باشد.

برای اجرای این تکنیک باید به مدت 25 دقیقه ای، زمان استراحت طولانی  تر 20 تا 30  دقیقه ای را در نظر بگیرید. اگر زمانی که برای تمرکز کردن به شما گفته ایم، بریتان سخت و دشوار است، این زمان را می توانید کاهش دهید.

در نهایت به جایی از افزایش تمرکز می رسد که متوجه زمان از دست رفته نخواهید شد.

تکنیک پومودورو این را به ما یادآور می شود که بعد از تمرکز کردن بر روی کاری، استراحتی اجباری به خودتان بدهید و بعد از استراحت کردن دوباره به تمرکز کردن خودتان ادامه دهید.

شما در استراحت کردن این تکنیک می توانید زمان خودتان را صرف خوردن  دمنوش و قهوه کنید و یا می توانید برای آرام شدن ذهن خودتان، مدیتیشن انجام دهید.  در این تکنیک موضوعی که بسیار پر اهمیت است، این است که شما در زمانی که متمرکز هستید، به متمرکز بودن خودتان پایبند بمانید و نگذارید حواس شما پرت شود.

تندخوانی برای امتحان

 • انجام مدیتیشن

انجام مدیتیشن

مدیتیشن یک از تمرینات عضلات ذهن است که باعث افزایش تمرکز بالای شما می شود. یکی از عادت هایی که بیشتر افراد موفق در دنیا انجام می دهند، مدیتیشن یا همان مراقبه است. انجام مدیتیشن باعث

می شود تمرکز شما تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند.

با انجام مدیتیشن شما تمرکز  بیشتری، برای انجام دادن کار های خودتان دارید. مدیتیشن باعث می شود ما درک درستی  از ذهن خودمان داشته باشیم. مدیتیشن باعث می شود ما در مقابل فکر هایی که به سراغ ما می آیند، انعطاف پذیری بالایی داشته باشیم.

برای انجام  دادن و مدیتیشن و تبدیل کردن آن به یک عادت  همیشگی در زندگی، باید به مدت یک هفته به طور مستمر  هر روزی 2 الی 5 دقیقه را به مدیتیشن کردن اختصاص دهیم.

بعد از یک هفته می توانید زمان این مدیتیشن را افزایش دهید.

بهترین زمان مدیتیشن، انجام دادن آن در اول صبح است.

تندخوانی کنکور

 • کار هایتان را الویت بندی کنید

کار هایتان را الویت بندی کنید

یکی از کار هایی که باعث می شود، تمرکز شما به میزان زیادی افزایش پیدا کند، الویت بندی کار ها است. در ابتدا برای اینکه روی انجام دادن کارهایتان تمرکز داشته باشید، کار های مهم تر را در ابتدا انجام دهید.

ما دوست داریم بر روی کار هایی که انجام دادن آن ضروری است، متمرکز شویم. برای خودتان برنامه ریزی  داشته باشید و کار هایتان را الویت بندی کنید.

ماتریس آیزنهاور، به شما کمک می کند تا ار هایتان را الویت بندی کنید. این ماتریس به کمک شما می آید تا کارهایتان را الویت بندی کنید و فعالیت هایی که در طول روز دارید را بر اساس ضرورت و اهمیت آن ها انجام دهید.

 • از تلفن همراه فاصله بگیرید

امروزه تمامی کار های ما از طریق  تلفن همراه انجام می شود. برای مثال وقتی ما تمرکز خودمان را روی مطالعه کردن گذاشته ایم، نباید حواسمان را با گوشی همراه خودمان پرت کنیم و باید آن را در حالت پرواز

قرار دهیم.

شما می توانید از برنامه هایی استفاده کنید که تاثیر فضای مجازی را بر زندگی شما کاهش دهد.

فواید تندخوانی

تمرکز واقعی یعنی چه؟

تمرکز واقعی یعنی چه؟

تا حالا تجربه این را داشته اید که وقتی در حال انجام دادن کاری هستید و دیگران شما را صدا می زنند متوجه صدا زدن آن نشده باشید؟

برای تمامی این افراد این حالت پیش آمده است که بقدری تمرکز بالا دارند، متوجه اطرافشان و عوامل محیطی نمی شوند.

وقتی در حال مطالعه کردن فیلمی جذاب هستید، هیچگاه متوجه عوامل بیرونی نمی شوید و اطراف خودتان را به کلی فراموش می کنید.

تمرکز واقعی کمی متفاوت تر از آنچه هست که شما تصور می کنید. تمرکز یک فرایند آگاهانه است که بصورت ارادی انجام می شود. شما قدرت این را دارید که در هر لحظه ای که می خواهید، تمرکز داشته باشید.

تمرکز این نیست که شما فقط بر روی کار هایی دوست دارید، متمرکز شوید، بلکه شما باید بر روی وظایف خودتان و کارهایی که روزانه بر عهده دارید، متمرکز  شوید. پس یادتان باشد علاقه بر روی موضوعی را با تمرکز کردن اشتباه نگیرید.

تمرکز وقتی قابل دستیابی بر روی موضوعاتی خاص است. برای اینکه روی موضوع اصلی متمرکز شوید باید موضوعات دیگر را نادیده بگیرید. تمرکز با آگاهی بر روی ذهن، قابل دستیابی است. شما باید این مهارت را داشته باشید که روی موضوعات مهم  متمرکز شوید و موضوعات غیر مهم را نادیده بگیرید. برای افزایش تمرکز باید عوامل حواسپرتی را به طول کلی حذف کنیم.

تندخوانی

چطور در زمان کار هشیار باشیم و با تمرکز بیشتری کار کنیم؟

خیلی وقت ها برای پیش آمده است که در کارها و فکر های روزمره خودمان گم شده ایم  و بدون تمرکز کارهایمان را انجام داده ایم جالب اینکه خودمان نمی دانیم دقیقا چه کاری را انجام داده ایم.

چگونه در زمانی که در حال کار کردن هستیم، با افکار های مزاحم مقابله کنیم؟ و با تمرکز کافی کار هایمان را انجام دهیم؟

تمرکز بیشتر در هنگام کار کردن باعث می شود عملکرد شما بالاتر برود و به نتایج دلخواه خودتان برسید. یکی از فواید های  مهم تمرکز این است که ما بجای اینکه توجه مان را روی حواسپرتی ها بگذاریم، روی کار های مهم تری تمرکز می کنیم و راندمان کاری ما به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند.

داشتن برنامه روزانه برای زندگی و شغل شما  می تواند باعث افزایش تمرکز شما شود. اگر به دلایلی نتوانستید به تمامی اهدافی که در برنامه مشخص کرده اید برسید، مشکلی ندارد، چون شما نسبت به بقیه افراد عشیار تر هستید و با تمرکز کار های خودتان را دشته بندی کرده اید.

سعی کنید وقتی در محیط کارهستید، کار های مختلف را به طور همزمان انجام ندهید. مغز ما می تواند چند کار را به طور همزمان انجام دهد ولی  ممکن است انجام دادن چنین کار هایی باعث می شود، کیفیت انجام دادن آن کار ها کاهش پیدا کند.

وقتی ما تلاش می کنیم کارهای مختلف را انجام دهیم، به احتمال زیاد جزئیات آن را فراموش کرده و نمی توانیم تمرکز کافی روی کار اصلی  داشته باشیم.

خیلی سخت است که در دنیای شلوغ و پر دغدغه بتوانیم روی شغل و کاری که داریم متمرکز شویم.

فواید تندخوانی

 دوره افزایش تمرکز

دوره افزایش تمرکز

این دوره روشی شگفت انگیز برای آموزش تمرکز می باشد.

دوره تمرکز یکی از دوره های بی نظیر سایت ما می باشد. در این دوره راهکار هایی   به شما ارائه می دهیم تا  تمرکز شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. شاید بنظر برسد که  عوامل محیطی  رخدادهای  محیطی هستند ولی در واقع نقش خود ما در مدیریت توجهمان کم نیست. استفاده از موبایل، مدیریت  مشغله های فکری، عدم توجه همزمان به دو کار، عدم  وابستگی به تلویزیون و… همه به خود ما و مدیریت ما در توجه کردن  به آن ها  بر می گردد.

شما ممکن است دانش آموز، دانشجو یا حتی خانم خانه دار باشید که می خواهید از پراکنده شدن حواستان دوری کنید. وقتی با خودتان خلوت می کنید حافظه شما کم می شود و برای فهمیدن یک مطلب معمولی  باید چند بار متن را بخوانید.

شما فردی موفق را می شناسید که بدون داشتن تمرکز  و توجه، دستاوردی داشته باشد؟

تا خالا به این فکر کرده اید که چقدر از زمان خودتان را در روز به دلیل عدم تمرکز از دست داده اید؟

چگونه با افکاری که مزاحم ما می شوند، مقابله کنیم؟

در دوره  افزایش تمرکز  با انجام تمرینات و تکنیک های عالی، می توانید بر روی کار های مهمی که در زندگی شما وجود دارد تمرکز داشته باشید.

تقویت تمرکز هر کسی با دیگری تفاوت دارد.  مطمئن باشید تمرکز مهارتی قابل بهبود و دستیابی است. لطفا با بهانه ای مانند اینکه من از اول تمرکز پایینی داشته ام یا تمرکز یک مهارت ذاتی است، خودتان را گول نزنید.

افزایش و دستیابی به تمرکز بالا نیازمند به تلاش و تمرین است.

اگر دوست دارید تمرکز خودتان را افزایش دهید و  تمامی کارهای خودتان را با تمرکز بالا و بدون حواسپرتی انجام دهید، پیشنهاد می کنم در دوره افزایش تمرکز  شرکت کنید تا به یک فرد موفق و تاثیر گذار تبدیل شوید.

تمرکز شامل تمامی حواس های پنجگانه ما می شود. ما می توانیم با  تقویت حواس های پنجگانه خودمان، باعث افزایش تمرکز خودمان شویم. شما قبل از مطالعه کردن باید ذهنتان را برای تمرکز کردن آماده کنید. برای شروع کردن به مطالعه باید تمرکز داشته باشیم  و با تمرکز کامل به مطالعه کردن بپردازیم.

تندخوانی

سر فصل های دوره افزایش تمرکز

سر فصل های دوره افزایش تمرکز

 • چرا به تمرکز احتیاج داریم؟
 • انگیزه درونی  و انگیزه بیرونی
 • اهمال کاری و نقش آن در تمرکز
 • مدیریت ذهن و ذهن مزاحم
 • نقش زبان بدن در تمرکز
 • مدیریت زمان
 • دزدان تمرکز ما
 • معرفی کتاب کار عمیق
 • قوی ترین تکنیک های تمرکز
 • نقشه ذهنی
 • بهانه هایی که برای شرکت نکردن در این دوره تمرکز می آوریم
 • الان کار های مهم تری دارم
 • تمرکز ذاتیه و با شرکت کردن در دوره چیزی عوض نمیشه
 • خیلی گرونه
 • این چیزا با آموزش درست نمیشه
 • به این دوره اعتماد ندارم
 • با آموزش دیدن کسی تغییر نکرده
 • بعید میدونم اثری داشته باشه
 • با پولش می تونم لباس بخرم
 • و هزاران بهانه دیگر…

 

اگر دوست دارید تمرکز بالایی داشته باشید، به شما پیشنهاد می کنم در دوره افزایش تمرکز شرکت کنید تا به یک فرد متمرکز و  موفق در حوزه کاری خودش تبدیل شوید.

آیا می خواهید فقط در 4 ساعت، موفق به افزایش تمرکز خودتان شوید؟

سرانجام راهی برای  افزایش تمرکز در سایت ما وجود دارد.

اگر شما می توانید تمرکز خودتان را افزایش دهید پس به موفقیت خواهید رسید.

این رو بدون که  تمرکز یکی از کلید های موفقیت بشمار می رود.

پس با شرکت در این دوره بریم برای مثبت بی نهایت شدن شما

کشیدن نقشه ذهنی

b2n

rizy

Increased focus